Domáce

Búrky stále neutíchnu. Čakajú nás prívalové lejaky

Dážď
Zdroj: Shutterstock.com

Víkendové počasie niekde ukázalo poriadnu silu prírody.

Búrkové mraky, ktoré meteorologická družica zachytáva ako biele chumáčiky, priniesli aj dnes na mnohé miesta májové búrky. Tie sa vyskytovali nielen u nás, ale aj v okolitých štátoch a boli sprevádzané krúpami a silnými prívalovými lejakmi. Na príčine je teplý a vlhký vzduch, ktorý sa udržuje nad strednou Európou a podobná situácia nás čaká aj zajtra.

Zrážky

Preto sa opäť pripravte na zrážky, ktoré budú vo forme silných prehánok alebo búrok a budú mať charakter prívalových lejakov, pri ktorých môže v noci a aj cez deň spadnúť okolo 25 až 45 mm zrážok. Tvoriť sa môžu naozaj kdekoľvek, ale silnejšie búrky očakávame najmä v horských oblastiach.

Teploty

Naše územie sa bude aj zajtra nachádzať v nevýraznom tlakovom poli, kde sa bude udržiavať teplý a vlhký vzduch. Preto bude Slovensko v teplotnom pásme 25 až 30 stupňov, ale na sever bude zasahovať pásmo 20 až 25 stupňov.

Vietor

Kombinácia slabého vetra, vlhkého vzduchu a vyšších teplôt nie je veľmi priaznivá najmä pre srdciarov. Aj dnes fúkal iba slabý premenlivý vietor. Samozrejme pri búrkach bol oveľa silnejší, ale len prechodne. Zajtra bude veterná situácia podobná, teda bude fúkať iba slabý vietor premenlivých smerov a pri búrkach krátkodobo zosilnie.

V týchto dňoch pozorujeme počas dňa rovnaký vývoj počasia, to znamená, že ráno je zväčša slnečné, tak ako bolo dnes, ale okolo poludnia sa začína vyvíjať kopovitá oblačnosť, ktorá prerastie do búrok. Tie sa dnes na strednom Slovensku začali tvoriť dokonca už okolo 11-tej hodiny. Popoludní sa búrková činnosť zväčšovala na celom území. Najteplejšie bolo v Prievidzi, kde namerali 28 stupňov.

Doprava

Pred nami je pondelok a to znamená, že v ranných hodinách vás okrem lokálnych hmiel môže na cestách sprevádzať aj nervozita z tvoriacich sa kolón. Popoludní si dávajte pozor na početné búrky, pri ktorých radšej spomaľte.

Noc

Dnešná noc bude spočiatku s doznievajúcimi prehánkami, alebo búrkami, ale po polnoci sa postupne zrážková aktivita utíši. Nad ránom nie sú v nižších polohách vylúčené hmly. Teplota do rána poklesne na 17 až 9 stupňov.

Celkovo

Pred nami je nový pracovný týždeň a vyzerá to tak, že zajtrajší deň bude z neho pravdepodobne najteplejší, pretože potom sa začne mierne ochladzovať.

Západné Slovensko

Na západe sa deň začne s malou oblačnosťou. Tá počas dňa narastie a okolo poludnia sa už budú tvoriť prehánky, alebo búrky, ktoré môžu byť lokálne aj intenzívne a budú sprevádzané aj krupobitím. Denná teplota vystúpi na 26 až 28 stupňov.

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku bude tiež spočiatku polooblačno, počas dňa až oblačno, na viacerých miestach s prehánkami, alebo sa vyskytnú aj búrky s krúpami. Na severe vystúpi teplota na 21 až 26 stupňov, na juhu sa oteplí do 28 stupňov.

Východné Slovensko

Aj na východe našej krajiny sa pondelok začne malou oblačnosťou, ktorá sa počas dňa bude zväčšovať, až sa vytvoria mohutné búrkové oblaky spojené s búrkovou činnosťou a výskytom ojedinelého krupobitia. Denná teplota tu vystúpi na 22 až 28 stupňov.

Hory

Na horách zajtra čakajte premenlivú, zväčša veľkú oblačnosť, s početnými prehánkami a búrkami. V nadmorskej výške 1500 m bude zhruba 13stupňov.

Biopredpoveď zajtra zostáva na 2, a to je slabá až mierna záťaž.

Štyri dni

V ďalších dňoch bude denná teplota pomaly klesať. V utorok vystúpi na 20 až 26 stupňov a počasie bude podobné ako zajtra. V stredu má byť od 18 do 25 stupňov, ale na viacerých miestach sa vyskytne dážď alebo prehánky. Búrok už bude menej. Vo štvrtok má cez naše územie postupovať studený front a to v sprievode veľkej oblačnosti, dažďa a ojedinelých búrok. Teplota vstúpi na 15 až 22 stupňov, no a v piatok sa po jeho prechode ochladí na 13 až 20 stupňov. Zrážky sa vyskytnú iba ojedinele a má byť prevažne polooblačno.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.