Domáce

Ocenili najlepšieho slovenského dôchodcu. Čo dokázal?

Jozef Truska
Zlatý senior roka 2013 Jozef Truska Zdroj: TASR

Ocenenie si prevzal v Zlatej sále v Bojnickom zámku.

Zlatým seniorom roka 2013 sa stal 68-ročný Jozef Truska z Mýtnych Ludian v okrese Levice. Je víťazom tohoročnej ankety neziskovej organizácie Fóra pre pomoc starším (FpPS) so sídlom v Prievidzi, pôsobiacej na celom Slovensku. Ocenenie si dnes spolu s ďalšími 17 ocenenými titulom Senior roka 2013 slávnostne prevzal v reprezentačnej Zlatej sále v Bojnickom zámku, z rúk prezidentky FpPS Ľubice Gálisovej. 

Zdroj: TASR

Patrí medzi najaktívnejších starších ľudí v obci. Na ocenenie ho navrhli aj preto, že pred viac než rokom, napriek riziku a vlastnému poškodenému zdraviu, bez váhania pomohol zachrániť život neznámemu šoférovi pri autonehode, ktorej bol náhodou svedkom. 

Titul Strieborný senior 2013 si odniesla Kornélia Richterová (75) z Tužiny, okres Prievidza. Dokázala vlastným pričinením a z vlastných prostriedkov zachrániť v obci budovu bývalej Pálfiho usadlosti z 19. storočia, ktorá chátrala a hrozil jej zánik. Počas niekoľkých rokov z nej vytvorila penzión a v jednej časti začala budovať obecné múzeum. V ktorom chce zdokumentovať a zachovať kultúrne tradície karpatských Nemcov. 

Alexander Tokár (76) zo Svitu si z Bojníc odniesol titul Bronzový senior roka. Je vždy ochotný pomôcť, poradiť, je dobrým organizátorom podujatí v rámci viacerých seniorských klubov. Niekoľko desaťročí viedol spevokol a aj dnes využíva svoje schopnosti pri tvorbe piesní alebo zábavných programov.

Slávnostné oceňovanie seniorov sa v Bojniciach uskutočnilo už po ôsmy raz. Nad tohoročným podujatím prevzal záštitu minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter a podporilo ho Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

BOJNICE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.