Kedy máte jesť "slnečný" vitamín? Odborník radí iba jeden čas za deň

Ilustračná snímka.
Zdroj: bitt24 /shutterstock.com

Aj vitamínom D sa môžete predávkovať, dôležité je pamätať si jedno číslo.

Vitamín D. Možno si ani neuvedomujeme, ako veľmi ho k svojmu životu potrebujeme. Najlepším zdrojom sú Slnko, vajcia, ryby i mliečne výrobky, ale do tela ho môžeme dostať aj v iných podobách

Jedna z diváčok sa v teleránovej pravidelnej rubrike poculsom@markiza.sk špecialistu na výživu a preventívnu medicínu Igora Bukovského pýtala, kedy je najlepšie zobrať si vitamín D v tabletkovej forme - ráno alebo večer? Vraj čítala, že večer telo tento vitamín lepšie prijíma.

Zdroj: Teleráno

"Nemyslím si to, pretože vitamín D je o slnečnom svetle. Užiť ho večer môže znamenať, že sa vám zníži tvorba melatonínu, ktorý je dôležitý pre zaspanie. Ale na druhej strane musím povedať, že existuje jedna forma vitamínu D ako výživový doplnok. V príbalovom letáku však upozorňujú, že môže vyvolať únavu. A tu by som odporučil jesť ho večer," ozrejmil svoj názor lekár radiac, že vždy si tieto letáky treba čítať. 

Koľko je denná dávka vitamínu D?

Isto ste si sami položili otázku, keď úžívate vitamín D v tabletkách, ako si máte správne vypočítať dennú dávku, ak ju udávajú v medzinárodných jednotkách - IU. Prepočet je podľa Bukovského úplne jednoduchý: 1 000 IU je 25 mikrogramov (μg).

Svetová zdravotnícka organizácia určila denný príjem vitamínu D u detí na 5 µg (teda viac ako 200 IU, u dospelých vo veku 51 – 65 rokov na 10 µg (400 IU) a u ľudí nad 65 rokov na 15 µg (600 IU).

TIP: Bolesti počas PMS zaženiete dvomi výživovými doplnkami

Nezabúdajte však, že v rámci Európy a svete sa však odporúčania jednotlivých štátov odlišujú. Odborníci na výživu najnovšie odporúčajú denné dávky vitamínu do 4 000 IU (100 mg), a pri vysokom deficite až 10 000 IU (250 mg).

No aj pri užívaní tohto vitamínu by sme mali byť obozretní. Môžeme sa ním predávkovať, čo sa najčastejšie prejavuje nechutenstvom, schudnutím, zvracaním alebo zápchou. Za toxickú dávku sa považovaných 40 000 IU, teda gram vitamínu D denne.

MUDr. Igor Bukovský v Teleráne vysvetlil aj to, či je vhodné denne užívať škoricu.

BRATISLAVA/zg, Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti