Černák sa priznal k vražde poľského podnikateľa Szymaneka. Kán tvrdí, že je nevinný

Roztúžený po spoločnej noci Jaro príde za Lindou rovno do Tomášovho domu.mp4
Zdroj: TASR

Černák svoj čin oľutoval.

Mikuláš Černák sa priznal k ďalšej vražde. Po 22 rokoch pred súdom presne opísal, ako mali spolu so svojím vtedajším parťákom Jánom Kánom uniesť a zabiť poľského miliardára. Černák pritom aktuálne spolupracuje na objasnení ďalších dvadsiatich prípadov.

Černáka priviedli policajti v reťaziach priamo do súdnej miestnosti, bývalý boss stredoslovenského podsvetia si odpykáva doživotný trest. Ján Kán je pod dohľadom probačného úradníka a prišiel v sprievode svojho obhajcu. Kán za tento skutok nemohol byť stíhaný, lebo v čase, keď sa vznášalo obvinenie za vraždu, bol u neho už premlčaný.

Na začiatku pojednávania sa Mikuláš Černák k vražde priznal a podrobne opísal ako miliardára uniesli a napokon zabili. Členovia poľského podsvetia im sľúbili 150-tisíc mariek za únos Szymaneka. Mali ho teda ukryť a čakať na výkupné. Zistili ale, že o úkryt sa zaujímajú policajti a miliardára zabili. So slovami „stretneme sa v pekle" mu mal Černák streliť do úst a Ján Kán tou istou zbraňou do hrudníka.

Ján Kán svoj podiel viny na vražde odmieta a hovorí, že Černák si to vymyslel.

„Vymýšľa si preto, lebo chcel, aby som svedčil v jeho prospech, ja som nesvedčil. On je 30 alebo 40- násobný vrah, on povie vyšetrovateľom, čo chcú počuť. To už nie je ten Černák z roku 1997, tento je iný a viac prefíkaný," uviedol na súde Kán.

Černákov obhajca to však odmieta. Záujem jeho klienta vraj nie je, aby si tým pomohol, ani sa nikomu pomstiť, je to zmena v hodnotovej orientácii.

Sudca dnes ako svedkov predvolal Alexandra Horvátha, ktorý mal byť pri spáchaní vraždy a Černákovu verziu potvrdzuje, a Slavomíra Surového, ktorý bol Černákovým šoférom. Horváth v súdnej sieni žiadal o policajnú ochranu, údajne sa mu niekto vyhráža, ak nezmení výpoveď.

Mikuláš Černák môže o štyri roky požiadať o podmienečné prepustenie z doživotného trestu. Aj preto aktuálne spolupracuje a vypovedá v zhruba dvadsiatke ďalších prípadov, ktoré sú v štádiu prípravného konania. Že to robí preto, aby mal šancu dostať sa von, jeho obhajca poprel.

Počet svedkov, ktorí by mali v tomto prípade vypovedať, si netrúfol odhadnúť ani prokurátor, je ich ale pravdepodobne veľa. Najbližšie hlavné pojednávanie je naplánované na štvrtok.

Vdova po Szymanekovi na súd neprišla, podľa našich informácií vraj nie je v dobrom zdravotnom strave. Vyhlásila, že si neuplatňuje náhradu škôd.

Na súde bola reportérka Martina Kašiarová.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Szymaneka mali držať na Slovensku pravdepodobne niekde v okolí Podbrezovej. Dvanásteho septembra 1997 mali za neho dostať v Krakove výkupné 400.000 nemeckých mariek, čo je asi 270.000 eur, po výkupné si už ale nikto neprišiel.

Hrob Szymaneka našli v roku 1997 v lese pri Polomke s prestrelenou hlavou.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín, v ktorej sme spracovali detaily, ako zavraždili poľského milionára.

BANSKÁ BYSTRICA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ján kán

Dôležité udalosti