Bývalý hasič nám poslal šokujúce video z nováckej chemičky: Uniknutá ortuť skončila v pôde

Video sa rozhodol zverejniť až po tom, ako ho prepustili.

Rozhodol sa prehovoriť. Do redakcie sa nám ozval muž, ktorý pracoval v nováckej chemičke. Nakrútil video zo zásahu, keď sa na strechu jednej z budov vo fabrike Fortischem vyliala ortuť. Tú vraj nelikvidovali ako mali a skončila v pôde.

Bývalý hasič bol spolu s kolegami prizvaný na asistenčnú hliadku. Muž tvrdí, že ortuť unikla pri zváraní potrubného mosta, hoci im predtým povedali, že potrubie je prázdne.

Aj napriek tomu, že ide o nebezpečnú a jedovatú látku, im vraj veliteľ útvaru nariadil, aby ortuť rýchlo spláchli a nejako zahladili stopy.

Podľa bývalého zamestnanca chemičky to takto robiť nechceli, no vraj na výber nemali.

„Aj sme protestovali, že to nebudeme robiť, len potom pár vyhrážkami povedal, že buď tu chceme robiť alebo nechceme. Vraj sa tam robia aj iné veci a máme ho poslúchnuť a jednoducho to spláchnuť zo strechy. Všetko išlo do pôdy aj do vody," tvrdí bývalý hasič.

O znečistení rieky Nitra TV Markíza informovala už v minulosti. Zamestnanci Greenpeace nám ukáazali miesto, kde sa chemikálie dostávajú do vody. Je to výpusť a tvrdia, že nebezpečné látky sú z chemičky v Novákoch.

„Našli sme prekročené limity benzénu, takisto sme našli široké spektrum orgánochlórových zlúčenín - najväčšie riziko bolo pri vinilchloride a najnovšie sme našli prekročené limity pre ortuť," uviedla Ivana Kohútová, riaditeľka Greenpeace.

Video, ktoré nám bývalý zamestnanec poskytol, bolo vraj nakrútené vlani. Zverejniť sa ho rozhodol až po tom, ako ho prepustili.

Spoločnosť FORTISCHEM nám k prípadu poslala písomné stanovisko. Tvrdia, že pri výrobe už nepoužívajú ortuť ale modernú membránovú elektrolýzu. Ortuť z odstavených zariadení likviduje autorizovaná švajčiarska firma a o týchto videách nevedeli. 


NOVÁKY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nováky

Dôležité udalosti