Fico vyhlásil novinárom vojnu. Také vzťahy s médiami nemá ani Orbán, tvrdí politológ

pohoda17web_jpg_bez_watermarku_1.jpg
Zdroj: FOTO TASR - Michal Svítok

Žaloba áno, urážky nie. Podľa Pavla Baboša nie je bežné, aby politik na médiá útočil ako Fico.

Špinavé protislovenské prostitútky, slizkí hadi, idioti, záchodový pavúk. Takéto prívlastky si doposiaľ vypočuli slovenskí novinári od bývalého premiéra Roberta Fica. Zdá sa, že ich vzťah nebol nikdy horší ako dnes.

Naposledy Fico povedal, že voči novinárom nemá žiaden rešpekt, pretože klamú a sú neslušní. Potom, čo padlo podozrenie, že Fico telefonoval s Antoninom Vadalom, médiám odkázal, že mu došla trpezlivosť a spustil otvorenú vojnu.

Fico nemá konkurenciu

Politológ z Univerizity Komenského Pavol Baboš v tom má jasno: žiaden vysokopostavený politik v demokratických krajinách nemá také zlé vzťahy s médiami ako Fico. Nepribližuje sa k nemu ani maďarský premiér Viktor Orbán.

Fico novinárom vyčíta, že klamú či informujú neobjektívne. Na tlačovkách mu vadí, že sa novinári nesprávajú úctivo, skáču do reči a pýtajú sa to isté opakovane. Baboš hovorí, že novinári sú drsní aj v Británii či Amerike. Sú ale krajiny, kde nemajú novinári zvyk opakovať otázku, ak na ňu nedostanú odpoveď.

"Aj v Česku je moderátor Václav Moravec, ktorý zvykne byť kritizovaný za svoj štýl, takže si myslím, že prístup slovenských novinárov je viac-menej rovnaký ako v okolitých krajinách. Podľa niektorých tlačoviek by som možno tiež povedal, že novinári boli neslušní, mohli ho nechať dohovoriť, ale beriem do úvahy celý dvanásťročný vývoj," myslí si Baboš.

Slušné by bolo súdiť sa

Podľa Baboša nie sú Ficove útoky na médiá jeho politickou stratégiou. Jednoducho, je o svojich slovách presvedčení. "Na tomto nezíska veľké množstvo voličov. Fico je v tomto špecifický."

Politológ poukazuje na to, že aj politik by mal mať právo brániť sa, keď je poškodené jeho dobré meno. Má na to však využiť len právne cesty. "Nie je štandardné, aby politik tridsať minút útočil a hovoril, ako sa chystá podať žalobu."

Baboš poukazuje aj na to, že hoci Fico útočí prevažne na printové médiá, možnosť klásť otázky dáva len televíznym. "Keď sa bavíme o slušnosti novinárov, musí sa baviť aj o tom, či je slušné, ak nedá možnosť vyjadriť sa tým, ktorým najviac nadáva."

Zlé vzťahy novnárov a politikov majú podľa Baboša následok nízku dôveryhodnosť médii. To je podľa Baboša ohrozením demokracie, pretože médiá nemôžu nahradiť blogeri ani youtuberi.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti