Hoax o očkovaní a autizme vznikol pred dvadsiatimi rokmi, funguje aj dnes

18344_1274746626833_4885103_n.jpg
Zdroj: Shutterstock/Africa studio

Lekár, čo tvrdí, že očkovanie spôsobuje autizmus bol aj na Trumpovom plese. Dnes je kvôli tomu ohrozená kolektívna imunita.

Andrew Wakefield je zdiskreditovaný britský gastroenterológ, ktorý v roku 1998 prišiel s výskumom, podľa ktorého očkovanie proti osýpkam, príušniciam a ružienke spôsobuje autizmus. Všetkým týmto ochoreniam sa dnes dá predísť vďaka jednej vakcíne, tzv. MMR vakcíne.

Wakefield tvrdil, že práve MMR vakcína spôsobuje autizmus alebo črevné ochorenia. Neskôr sa zistilo, že výskum zmanipuloval a skúmal iba dvanásť detí. Wakefielda dokonca financovala spoločnosť, ktorá sa v tom čase súdila s farmaceutickou firmou.

Žiadna ďalšia relevantná štúdia nepotvrdila súvis medzi vakcínami a autizmom. Wakefielda vyradili zo zoznamu britských lekárov a priestor dostáva už len v konšpiračných médiách. Objavil sa aj na inauguračnom plese amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Hoci má falošná správa o autizme už vyše dvadsať rokov, vďaka rozmachu dezinformačných webov sa jej darí aj dnes. Dôsledok je, že v niektorých regiónoch je už vyše päť percent detí bez základných očkovaní.

Rodičia doteraz dostávali pokutu, ak povinné očkovanie odmietli. Ani tristoeurový trest však niektorých neodradil. Ministerstvu zdravotníctva došla trpezlivosť a navrhlo, aby nezaočkované deti dostali stopku v škôlkach. Keďže je už teraz najmä v Bratislave nedostatok miest v škôlkach a jasliach, ministerstvo si od opatrenia sľubuje lepšiu disciplinovanosť rodičov.

Pediater: Rodičov treba presviedčať

Bratislavský pediater Branislav Chrenka je nekompromisný. Ak rodič niektorého z jeho malých pacientov očkovanie odmietne, Chrenka sa s nimi rozlúči. Rodičia sa podľa lekára najviac obávajú spomínaného autizmu, hliníka, chemických látok, podľa niektorých ide dokonca o veľkú záťaž imunitného systému dieťaťa. Pediater dodáva, že všetky obavy rodičov sú dávno vedecky vyvrátené.

"Treba si uvedomiť, že rozhodovanie je podfarbené emóciami, a vtedy sa len veľmi ťažko, ak vôbec, dá človek presvedčiť, pretože na emócie spravidla nefunguje rozumová argumentácia. Lekár však musí argumentovať a presviedčať opakovane. Niektorí rodičia v neskoršom veku povolia a súhlasia s očkovaním," hovorí Chrenka.

Ak ale lekár rodiča nepresvedčí, je povinný nahlásiť ho na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Dnes sú povinné očkovanie proti čiernemu kašľu, záškrtu, obrne, pneumokokom, hemofilom, žltačke typu B, tetanu, osýpkam, vírusu príušníc a ružienke. Chrenka odporúča aj nepovinné očkovania proti chrípke, HPV vírusu, meningokokom, aj očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, žltačke typu A a rotavírusom. U niektorých detí má podľa Chrenka zmysel aj očkovanie proti ovčím kiahniam.

Nový návrh rezortu zdravotníctva Chrenka víta. Nevie, či bude účinný, ale aspoň sa rozprúdila diskusia.

Prečo je to taký problém?

Mnohí sa pýtajú, v čom je problém, keď sa zaočkované dieťa dostane do kontaktu s nezaočkovaným. Chrenka vysvetľuje, že žiadna ochrana nie je stopercentná. Niekedy sa stáva, že sa dospelý človek nakazí niečím, proti čomu bol v detstve očkovaný.

"V najojedinelejších prápadoch sa môže aj dieťa nakaziť chorobou, proti ktorej bolo očkované. Niekedy sa nevytvorí dostatočná hladina protilátok proti ochoreniu, ale to nie je samozrejme dôvod neočkovať deti," hovorí Chrenka.

Sú ale deti, ktoré zo zdravotných dôvodov nemôžu byť očkované. Napríklad, deti po transplantácii alebo s onkologickým ochorením, so zápalovými chorobami čreva, či deti, ktoré sa narodili bez sleziny, alebo im ju museli vyoperovať.

Tieto deti majú byť chránené tzv. kolektívnou imunitou. Ak je v populácii zaočkovaný dostatočný počet detí, ochorenie sa nešíri, a teda nie sú ohrozené ani nezaočkované deti. Problém teda je v tom, že pri postupnom poklese zaočkovaných detí sa oslabuje aj kolektívna imunita.

V Trenčianskom a Bratislavskom kraji je už päť percent detí bez povinného očkovania. Zuzana Krištúfková, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti hovorí, že mamy z týchto krajov asi častejšie surfujú po internete a sú tak ľahkým terčom odporcov očkovania.

Podľa Krištúfkovej je kampaň proti očkovaniu sugestívna, útočí na city rodičov a ignoruje vedecké poznatky. Rodičov vyzýva, aby tejto kampani nepodliehali.

"Podstúpiť očkovanie je pre dieťa oveľa menej zaťažujúce ako prekonať ochorenie. Myslím, že by sa o tom malo hovoriť už na stredných školách, pretože už aj tam sa stretávame so študentmi, ktorí odmietajú očkovanie. Učitelia biológie by mali vysvetľovať princípy očkovania, že očkovacie látky neobsahujú žiadne jedy, ale naopak pomáhajú udržať zdravie detí," dodáva Krištúfková.

Osýpky majú stopercentnú nákazlivosť

Upozorňuje tiež, že osýpky majú takmer stopercentnú nákazlivosť. To znamená, že deti, ktoré nie sú očkované, po kontakte s nakazenou osobou ochorejú. A očkovanie proti osýpkam je najčastejšie odmietané.

Našťastie väčšina rodičov je zodpovedných a chráni zdravie svojich detí očkovaním. "Odmietačov" je len tri až štyri percent z celej slovenskej populácie, ale aj tí môžu podľa Krištúfkovej ohroziť ostatné deti.

"Deti v prvom roku života nie sú vzhľadom na nízky vek proti osýpkam očkované. Ak sa dostanú do kontaktu s nakazenou osobou, určite ochorejú. U malých detí je priebeh veľmi ťažký, často s komplikáciami, ktoré môžu ohroziť život dieťaťa," hovorí Krištúfková.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.