Manžel nebohej rodičky poslal Rade list: Opísal v ňom, čo cíti a čo si myslí o rozhodnutí

Spevák z Južnej Kórey Jung Joon-young
Spevák z Južnej Kórey Jung Joon-young Zdroj: TV Markíza

Podľa Rady svojím obsahom a spôsobom spracovania šlo o zásah do ľudskej dôstojnosti rodičky.

Po tom, čo Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) udelila televízii Markíza pokutu vo výške 33 319 eur za minuloročné príspevky odvysielané v Televíznych novinách a relácii Reflex o smrti rodičky, sa do prípadu vložil manžel nebohej. Ten považuje rozhodnutie Rady za nesprávne a žiada jej zástupcov, aby rozhodnutie o pokute pre Markízu prehodnotili.

Príspevky sa v auguste 2018 týkali ženy , ktorá mala priviesť do rodiny tretieho syna. Upadla však do kómy a zomrela.

Tu je otvorený list manžela nebohej:

Vážená predsedníčka a členovia Rady, 

zaplavili ma desiatky správ a notifikácií od ľudí z nášho bližšieho aj vzdialenjšieho okolia, ktorý nás podporujú (mňa a moju nebohú manželku, naše deti), že sú zhrození rozhodnutím Rady pre vysielanie a retransmisiu o uložení pokuty TV Markíze v astronomickej sume vyše 33-tisíc eur. 

Zarážajúce je hlavne odôvodnenie o uložení pokuty, a to odvysielanie častí relácie Reflex o mojej manželke, vraj si myslíte, že bolo zasiahnuté do ľudskej dôstojnosti a jej integrity. Tak o tom Vám niečom poviem, nečudujem sa, že je verejnosť z takéhoto rozhodnutia zhrozená, lebo zhrození sme aj my sami, najbližšia rodina, ktorá jednostranne súhlasila so zverejnením a odvysielaním je prípadu tak, ako sa vec má. Áno, podľa Vás by to asi malo vyzerať tak, že sa manžel posťažuje k tomu čo sa stalo a ukážu sa nejaké pekné foto z doby, keď bola manželka zdravá a šťastná a je reportáž "vybavená". No takáto reportáže nemá žiadnu výpovednú hodnotu, nie sú v nej uvedené dôkazné prostriedky, resp. fakty, ktoré celý obraz dotvárajú, objektivizujú.

V takom prípade sa ani nebavem o slobode a tiež význame medií a tlače. Ďalej, čím bolo skutočne konkrétne zasiahnuté do ľudskej dôstojnosti a integrity? Povedzte to mne, lebo ja som bol s manželkou denne, poznal som jej zmýšľanie, jej obavy, jej pocity a správanie a jej vôľu ako by chcela, aby veci vyzerali a ako by sa mali diať. Každý deň sme spolu boli a komunikovali, viem, čo by si priala a čo nie. A keď sa stala takáto vec, sama by súhlasila so zverejnením, v minulosti, ak bol podobný problém, sama iniciovala konanie.

Zásah do jej integrity bol neprimeraný vtedy, keď pri pôrode ležala bezbranná vo veľkých bolestiach, nahá a niekto ju tam ponižoval aká je neschopná, to si ani neviete predstaviť aký bol toto zásah a nie zverejnenie pravdy, faktov, takže to za ďalšie. Pôrodne asistentky ma samé volali, aby som tam išiel s mobilom či kamerou, aby som si robil video z pôrodu na pamiatku. Manželka tiež vedela o tom, že fotím a natáčam mobilom, videla to už na "vzdychárni" (to je ten prístroj, ako ste to nazvali, že EKG, to bolo ešte pred pôrodom), že som fotil a aj potom medzitým, ako som jej podával počas pôrodu zakaždým vodu.

Ďalšia vec, ako bolo do niekoho integrity zasiahnuté, tak do nikoho integrity nebolo viac zasiahnuté, ako do integrity mojej a mojich detí, ktorým nám táto udalosť prevrátila, ale že komplet prevrátila celý život, ani nemáte tušenia ako... v každom jednom ohľade, emocionálnom, psychickom, časovom, finančnom, v každom ohľade... ja a či moje deti budeme môcť trvale hovoriť o zásahu do našej integrity a do integrity mojej nebohej manželky, ktorej práve obhajujem teraz, nielen ako dedič, nielen ako dotknutá osoba či osoba poškodená, nielen ako najbližšia osoba. Mám právo domáhať sa práv vyplývajúcich z ochrany osobnosti a ľudskej dôstojnosti mojej nebohej manželky. Veľmi by si priala, aby som nemlčal, spôsob by nechala na mňa ako to vždy bolo.

Okrem iného, rozhodnutie o tom, aby to TV Markíza zverejnila tak, ako to zverejnila, sme urobili jej najbližší, cestou keď sme išli z nemocnice z Martina, z návštevy, kým manželka žila, dohodli sme sa na tom ja ako jej manžel, moja svokra ako jej matka Celé toto sme oznámili aj manželke, aj sme jej počas tých hodín hovorili všetko, ako sa dialo a čo sa dialo, lekári nám potvrdili, že vníma. Reagovala ojedinele slzami, stiskom ruky, natočením hlavy, otvorením očí. Kto bližší by asi mohol posúdiť, či sa naozaj zasiahlo a akou mierou do integrity niekoho, keď nie my, čo jednak najviac trpíme jej stratou, čo sme jej najbližší, čo sme ju aj najlepšie poznali a ktorým najviac dôverovala? Aj preto nielen my, ale aj široká verejnosť, ktorá Majku poznala, teda z nášho okolia, považuje takéto rozhodnutie za absurdné (čiže kto vám dával podnet, bol zrejme ten, koho zrovna zásah do integrity mojej manželky ťaží najmenej...motivácia je iná). Nemá to žiadnu, ale žiadnu logiku, otázku na posúdenie je treba položiť tak, že čím sa viac chráni jej záujem, odvysielaním toho ako to bolo alebo strohou nič nevypovedajúcou (inou) reportážou? To by sme vlastne boli ticho. Či ide práve o to?

Buďte si istí, že dané reportáže sme ako rodina pozerali s veľkým nadhľadom, sprvu s odstupom, aby tam nebolo niečo, čo by mohlo byť niečím prehnané, ako prví by sme reagovali na to, že toto a toto odstráňte alebo sa nám to nepáči, napokon moja rodinu tu rerpotáž zdieľala lebo s tým súhlasila tak, ako to bolo vcelku podané. Ak treba, môžeme vám predvolať svedkov z rodiny, aby vám to potvrdili, my sme jednotní, držíme spolu.

Preto Vás chcem poprosiť v duchu týchto doplňujúcich informácií o prehodnotenie Vášho rozhodnutia, nakoľko TV Markíza na to 1. mala náš súhlas, najbližšej rodiny, ako aj širokej rodiny. 2. Manželka vedela, že robím záznam, poznali sme ju, vieme aká bolo a že by to sama nenechala tak a riešila to, zvlášť s podporou mojou ako aj matkinou. Na mňa nechávala v živote vždy všetky veľké veci, rozhodovania, dôverovala mi vždy, toto dokonca povedala aj jednej svedkyni na izbe v pôrodnoci deň pred pôrodom, ale zoženiem Vám viacerých ľudí, ktorí potvrdia, že mi vo všetkom verila a nechávala v jej mene bežne mňa konať. 3. A ak bol spôsobený zásah nad mieru do jej ľudskej integrity, tak pri úplne iných úkonoch, ale nie odvysielaním záznamov, ktoré boli miestami rastrované, navyše tie čo bolo pri pôrode, k nim ma vyzývali pôrodné asistentky, aby som bral mobil či kameru, nech si to točím, pôrod. A ich neskoršie použitie i spôsob predsa bol na nás, aj keď tam z toho sú len sekundy odvysielané.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stanovisko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.