Exsiskár Peter Tóth vypovedal na NAKA takmer celý deň

toth_tvnoviny.mp4
Zdroj: reprofoto Facebook/Ďateľ

Do budovy Národnej kriminálnej agentúry v Nitre prišiel o 8.15 h, z výsluchu odchádzal podvečer.

Takmer celý deň vypovedal v pondelok na NAKA v Nitre bývalý novinár a exšéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth. Na výsluch prišiel krátko po ôsmej hodine ráno, aby ako svedok vypovedal v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Tóth odchádzal z výsluchu až v podvečerných hodinách, čakajúcim novinárom sa vyhol. Cez deň boli počas výsluchu prítomní aj obhajcovia obvinených Aleny Zsuzsovej, Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka. Ani jeden z nich na otázky novinárov odpovedať nechcel. „Nebudem sa dnes k ničomu vyjadrovať," uviedol obhajca Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry. „Môj klient si neželá, aby som sa vyjadrovala," skonštatovala obhajkyňa Zoltána Andruskóa Lívia Kňažíková.

Prípad sledovania novinárov zo strany Tótha dozoruje Krajská prokuratúra (KP) Bratislava na základe opatrenia o určení výberovej príslušnosti. „Konanie sa nachádza v štádiu po začatí sa trestného stíhania za prečin nebezpečného prenasledovania podľa paragrafu 360 Trestného zákona a iné trestné činy. Doposiaľ nebolo vznesené obvinenie voči žiadnej osobe, aktuálne sú vykonávané skrátené vyšetrovanie a výsluchy svedkov,“ uviedol na otázku TASR prokurátor a hovorca KP v Bratislave Oliver Janíček.

 Na margo pôvodne utajeného svedka Petra Tótha, ktorý pre Mariana K. sledoval novinárov, nedávno prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) poznamenal, že vo veci sledovania viacerých osôb je vedené samostatné trestné stíhanie. „Táto vec nie je vedená na ÚŠP a je predpoklad, že v nej bude rozhodnuté v súlade so zákonom a v krátkom čase. Bezprostredný súvis s vraždou Jána Kuciaka tam neevidujeme,“ povedal dozorujúci prokurátor. Tóthova výpoveď však bola zohľadnená pri rozhodnutí o obvinení Mariana K. v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice.

Tóth na začiatku vyšetrovania vraždy Kuciaka a Kušnírovej vypovedal v postavení utajeného svedka, neskôr sa rozhodol svedčiť pod svojím menom. Odmieta, že Kuciaka sledoval. Podľa jeho slov išlo o „paparazzovanie", ktoré vykonal jeho známy a nemalo súvis s vraždou. Kuciaka mali fotiť v septembri minulého roka približne päť dní. 

Prvá výpoveď Petra Tótha

Peter Tóth prišiel začiatkom októbra sám na políciu, že chce v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka svedčiť. Urobil to však až pár dní po zadržaní štyroch obvinených - Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Zoltána Andruskóa a Aleny Zsuzsovej.

Mal sa priznať, že okrem Kuciaka sledoval aj reportéra Aktualít Mareka Vagoviča, reportéra SME Adama Valčeka, šéfredaktora časopisu .týždeň Štefana Hríba, ale aj reportérku Denníka N Moniku Tódovú. Malo ich byť aj viac, ale ďalšie mená už neuviedol.

Zo sledovania následne vyhotovoval fotografie, videá, prípadne nejaké analýzy. Marian Kočner mu mal za tieto služby platiť tisíce eur mesačne.

Reportáž spracovali Monika Koleková a Michal Hečko


NITRA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti