Smrteľná naháňačka Poliakov na Orave má pokračovanie: Jeden z vodičov je na slobode

Sprava Arťom Dziuba a Denis Čeryšev z Ruska oslavujú gól v kvalifikácii ME 2020 v Kazachstane.
Zdroj: Polícia SR

Traja Poliaci išli vlani na jeseň prevetrať luxusné autá. Šialené preteky sa skončili tragicky.

Šialená jazda Poliakov, pri ktorej zahynul otec rodiny, má pokračovanie. Jeden z trojice trúfalých šoférov, ktorí sa autami pretekali na Orave, je na slobode. Z väzby ho v pondelok (25.3.) prepustil sudca, no s viacerými podmienkami.

Na nespútanú jazdu z jesene minulého roka sa nedá zabudnúť. Traja Poliaci išli prevetrať luxusné autá. Šialené preteky sa skončili tragicky. V oproti idúcom aute zahynul 57-ročný otec rodiny.

Všetci traja šoféri skončili obvinení vo väzbe. Po približne piatich mesiacoch požiadal jeden z nich, 27-ročný Adam, o prepustenie na slobodu.

Zdroj: Zuzana Glabazňová

Na výsluch prišiel aj jeho otec. Samotný výsluch dopadol podľa predstáv obvineného šoféra. Z pojednávacej miestnosti vyšiel už bez pút.

„Väzba bola nahradená písomným sľubom, ponúknutou peňažnou zárukou a dohľadom probačného a mediačného úradníka. Súčasne mu bola aj uložená povinnosť nosiť technický monitorovací prostriedok, ľudovo povedané náramok," povedala hovorkyňa Krajského súdu v Žiline Lenka Belavá.

S náramkom na nohe však nebude môcť opustiť hranice Žilinského samosprávneho kraja. Adam Szczublinski pred súdom svoje konanie oľutoval a údajne sa chce ospravedlniť aj pozostalým.

„V prípade, že budú poškodení schopní akceptovať aj osobné ospravedlnenie, aby vyvinul iniciatívu. Vrátane otázok náhrady škody," povedal prokurátor.

Adam, šofér žltého Ferrari, zložil aj kauciu 20-tisíc eur. „Trestné stíhanie pokračuje naďalej. Na základe predbežných záverov znalca došlo v prípade tohto obvineného k úprave právnej kvalifikácie," pokračoval prokurátor.

Znalci posudzovali, ktorý z trojice mal rozhodujúce zavinenie fatálneho následku. Z neho vyplynulo, že Adam nespáchal obzvlášť závažný zločin, ale iba zločin všeobecného ohrozenia. To by mu malo v prípade uznania viny znížiť aj trestnú sadzbu. „Aktuálna kvalifikácia v prípade tohto obvineného je s trestnou sadzbou od 4 do desiatich rokov," dodal prokurátor.

Pôvodne mu hrozilo až 15 rokov za mrežami. Prokurátor sa dnes neodvolal, náhradné podmienky väzby sa mu zdali dostačujúce. Podľa našich informácií aj zvyšní dvaja vodiči už požiadali, aby boli vyšetrovaní na slobode.

Reportáž spracoval Marian Lechan


ŽILINA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti