Kandidátom pritekali peniaze na kampaň na poslednú chvíľu. Porušili zákon?

Popularita radikálnych krajne pravicových skupín na Ukrajine rastie
Zdroj: TVNOVINY.sk

Už len do polnoci smú kandidáti na svojich transparentných účtoch prijímať dary.

Od dnešnej polnoci sme v opäť v moratóriu. O pár hodín sa oficiálne končí kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb. A už len do polnoci smú kandidáti na svojich transparentných účtoch prijímať dary. 

Maroš Šefčovič práve v týchto dňoch prijal tisíce od svojich darcov, ktorí sa zrazu zaktivizovali. Zuzana Čaputová zas balansuje na hrane zákonného limitu – dnes jej na účte svieti minutá vyššia suma ako dovoľuje zákon. 

Kampaň sa koncentruje do poslednej sekundy najmä na sociálnych sieťach. V programe kandidátov dominovali tieto dni hlavne debaty. Šefčovič medzi kolami nepozval verejne na žiadne väčšie podujatie a Čaputová na jedno – na Sitno.

Kým sa ona nahodila do trička, on  zdôrazňoval svoje medzinárodné kontakty – a nechal sa prijať českým prezidentom Milošom Zemanom. 

Zuzana Čaputová medzi kolami skôr reagovala a obhajovala sa, Maroš Šefčovič sa snažil nastoľovať nejaké témy. Napríklad, ak uspeje, že sa hodlá vzdať prezidentskej imunity. Keď právnici odkázali, že sa to nedá, dodal že „jednoducho by sme to legislatívne dotiahli, keď  ju nebudem chcieť mať.“

Čaputová hovorila pri výstupe na Sitno o šetrení síl. Nešetrili však v kampani. Aktuálne na jej transparentnom účte za obdobie, ktoré sa do kampane zarátava  - svieti suma vyššia ako je limit- odišlo viac ako 500-tisíc eur.

Pred pár dňami sa im aj v inej veci ale zákon podarilo porušiť jasne - vysielanie televíznych spotov uhradil podpredseda progresívcov Michal Truban ako tretia strana v kampani. Je to pritom jediná položka – ktorú si musí hradiť kandidát sám. 

Tesne pred moratóriom sa zrazu začal nafukovať aj účet Maroša Šefčoviča. V stredu mu naň pristálo 230-tisíc eur od Smeru. A krátko pred tým vzbudili pozornosť tisíce od ďalších darcov, ktorí sa zobudili zrazu až teraz.

Reportáž pripravuje Martina Töröková


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Volebná kampaň

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.