Hlas na železničných staniciach sa po 22 rokoch zmení. Hlásateľku nahradí herec

Nahrávanie trvalo takmer rok. Je až neuveriteľné, koľko riadkov textu musel herec prečítať.

Budeme si musieť zvyknúť na zmenu. Železnice po dvoch desaťročiach menia hlas, ktorý oznamuje príchody a odchody vlakov. Zo ženského presedlali na mužský hlas. Náročnej úlohy sa zhostil mladý herec zo Žiliny.

Ženský hlas nás informoval na železničných staniciach dlhých 22 rokov. Teraz je už nový. K tomu hlasu patrí aj tvár. Janko Homolka je herec zo Žilinského bábkového divadla. „Som aj pedagóg, učím herectvo pantomímu na konzervatóriu v Martine a na konzervatóriu v Topoľčanoch učím bábkarskú tvorbu,“ povedal herec Ján Homolka.

Konkurz na nového hlásateľa železníc vyhral nielen pre hlas, ale aj vek. „Jedno z kritérií bolo, aby 15 až 20 rokov bolo možné sa o tú nahrávku starať,“ pokračoval herec. Práve dlhý čas je aj dôvodom konca predchádzajúcej hlásateľky.
 „Pôvodný hlas už po rokoch nahrávania nemal tu istú intonáciu ako pred 20 rokmi a tak sme museli urobiť túto zmenu,“ reagoval hovorca ŽSR Michal Lukáč.

Nahrávanie trvalo takmer rok. Je až neuveriteľné, koľko riadkov textu musel herec prečítať. „A každý je v rôznych intonáciách nahratý, takže ak bolo napísaných 11-tisíc riadkov, tak približne 33-tisíc som ich nahral,“ vravel herec.

Hercov hlas už sprevádza cestujúcich na Žilinskej stanici, postupne ho zavedú celoplošne. Jano cestuje vlakom často a tak chtiach-nechtiach počúva a hľadá drobné chyby.

„Schizofrénie sa vôbec nebojím, pretože už ju trošku mám. Sedím si vo vlaku a hovorím si texty, ktoré počujete vy na stanici. Takže ak máme meškanie tak ja to vo vlaku ľuďom kľudne oznámim aj sám,“ dodal herec.

Viac uvidíte v reportáži Mariana Lechana


ŽILINA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Za

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.