Šufliarsky si s Kočnerom vymenil za pol rok 430 správ, svoje odpovede označil za prejav slušnosti

Igor Matovič ukazuje SMS komunikáciu Petra Šufliarskeho a Mariana Kočnera.
Zdroj: TASR

OĽaNO žiada, aby Čižnár neodkladne pozastavil Šufliarskemu funkciu.

Prvý námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky si v priebehu pol roka vymenil 430 SMS správ s už vtedy obvineným Marianom Kočnerom. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to oznámil líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý sedem z nich aj zverejnil. 

Zdroj: TASR

Šufliarsky podľa Matoviča kryl Kočnera až do momentu vraždy Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kedy cúvol. A keď to Marian Kočner zistil, mal si v júni 2018 objednať Šufliarskeho vraždu z pomsty, vraví Matovič.

Opozičný poslanec pripúšťa, že to bol možno jeden z jeho posledných brífingov v politike. "Včera večer som dostal tri SMS, ktoré ma dosť výrazne vyzývali k tomu, aby som komunikáciu medzi Šufliarskym a Kočnerom nezverejňoval. Píše sa v nich: Nerob to, existuje nahrávka tvojho rozhovoru s Kočnerom, pochová ťa to," citoval Matovič, ktorý z organizovania týchto správ podozrieva práve Šufliarskeho.

Politik priznal, že sa s ním stretol v roku 2010, keď mu Kočner zavolal, že má pre neho dôležitú informáciu o tom, čo naňho pripravuje Richard Sulík (SaS). "Vtedy som o ňom veľa nevedel. Stretli sme sa, o Sulíkovi mi hovoril, že si vybavoval u vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku trestné stíhanie voči mne. Ja som sa poďakoval, o čom ďalej sme sa bavili, sám neviem. Ak to majú, nech to zverejnia. Moji voliči vyrieknu ortieľ," dodal Matovič.


Šufliarsky zverejní celú komunikáciu

Prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky zverejní SMS správy medzi ním a podnikateľom Marianom Kočnerom. Oznámil to vo štvrtok vo svojom vyhlásení pre médiá. Potvrdil, že si písali od januára do júla 2017. Šufliarsky svoje odpovede označil za prejav slušnosti a profesionality.

"Ak prejav slušnosti a profesionality v komunikácii s M. K., ale aj inými osobami, ktoré ma denne kontaktujú rôznou formou a rôznym spôsobom, je chybou, tak som spravil chybu. Ospravedlňujem sa za ňu svojim kolegom, odbornej a laickej verejnosti," povedal Šufliarsky.

Rozhodol sa, že komunikáciu zverejní napriek tomu, že to môže sťažiť alebo zmariť objasnenie motívu jeho vraždy viacerými páchateľmi. Šufliarsky udelí osobe, ktorá o komunikáciu požiada, súhlas na jej zverejnenie.

Šufliarsky poukázal na to, že tí, ktorí spomínanou komunikáciou v súčasnosti disponujú, ju majú nelegálne z dôvodu úniku z vyšetrovacieho spisu. "V snahe zdiskreditovať ma flagrantným spôsobom porušujú zákony tohto štátu," uviedol s tým, že ich nezastaví, ale bude bojovať. Tvrdí, že niektorí z nich pri presadzovaní svojich osobných záujmov hrajú politické hry. Komunikáciu sa rozhodol zverejniť aj preto, lebo sa do nich nechce zapojiť.

K predsedovi hnutia OĽaNO Igorovi Matovičovi sa nechcel vyjadrovať, pretože podľa neho nespĺňa atribúty ústavného činiteľa.


Čižnár sa komunikáciou zaoberá

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár sa zaoberá komunikáciou svojho prvého námestníka Petra Šufliarskeho a obvineného podnikateľa Mariana Kočnera. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (GP SR) Andrea Predajňová. S dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa podľa jej slov Čižnár stretol v stredu (27.3.), stretnutie pokračuje aj vo štvrtok.

"Dozorový prokurátor ÚŠP verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise, je kompletná. Následne generálny prokurátor rozhodne. Teda nie je pravdou, že sa vecou nezaoberá," uviedla Predajňová.

Dodala, že podľa Čižnára sa však terajšia situácia nedá porovnávať s postupom v prípade bývalého námestníka pre netrestný úsek René Vanekom. Vanek sa po dlhšej dovolenke minulý týždeň po dlhých rokoch vzdal funkcie prokurátora, keď po medializovaní jeho komunikácie s obvinenou Alenou Zs. v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka mu bolo zo strany Čižnára zrušené poverenie funkcie.

Na margo aktuálnej situácie ohľadne prvého námestníka Petra Šufliarskeho v prípade komunikácie s obvineným podnikateľom Marianom Kočnerom (obvinený v kauze televíznych zmeniek, pričom táto obžaloba je už na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, a najnovšie obvineným v prípade vraždy novinára Kuciaka) Predajňová konkretizovala: "Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár hneď po návrate zo zahraničia kontaktoval dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry so žiadosťou, aby sa ešte v pondelok (25.3.) s ním stretol a predložil mu inkriminovanú komunikáciu medzi prvým námestníkom generálneho prokurátora a M. K. Dozorový prokurátor ÚŠP oznámil, že v tento deň sa z dôvodu naplánovaných úkonov nemôže na stretnutí zúčastniť. Stretnutie bolo teda dohodnuté na stredu (27.3.) z dôvodu, že generálny prokurátor v utorok absolvoval dlhodobo naplánované kontrolné lekárske vyšetrenie."

"Stretnutie generálneho prokurátora s dozorovým prokurátorom ÚŠP sa uskutočnilo v stredu a trvalo niekoľko hodín, pričom obaja sa zhodli, že pracovné stretnutie bude pokračovať i dnes z dôvodu, že dozorový prokurátor ÚŠP verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise, je kompletná. Následne generálny prokurátor rozhodne. Teda nie je pravdou, že sa vecou nezaoberá," zdôraznila ďalej hovorkyňa GP SR. Dodala, že prípadné rozhodnutie vo veci prvého námestníka GP SR je zo zákona podmienené predchádzajúcim vyjadrením Rady prokurátorov SR, ktorá musí byť k tomu zvolaná..

Prvý námestník Šufliarsky minulý týždeň opakovane poprel, že by mal s obvineným podnikateľom Marianom Kočnerom akýkoľvek vzťah. "Opakovane zdôrazňujem, že môj vzťah k M. K. nikdy nebol priateľský, nepriateľský, príbuzenský, finančný či majetkový. Komunikácia, ku ktorej sa vyjadril aj JUDr. Roman Kvasnica, bola vždy iniciovaná M. K., pričom z mojej strany, ako to už bolo uvedené, išlo o slušnú reakciu. Predmetom komunikácie neboli žiadne trestné veci," zdôraznil vo štvrtok Šufliarsky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti