Šufliarsky sa vzdal funkcie prvého námestníka generálneho prokurátora

Christian Bale
Zdroj: TASR

Odstúpenie oznámil Jaromír Čižnár.

Peter Šufliarsky sa od 1. apríla vzdáva funkcie prvého námestníka generálneho prokurátora. 

Oznámil to Jaromír Čižnár s tým, že po tomto dátume ako jeho nadriadený rozhodne o jeho zaradení. Kto by ho mohol nahradiť Šufliarskeho vo funkcii, nie je zatiaľ zrejmé.

Zdroj: TASR

Čižnár novinárom povedal, že SMS-ky medzi oboma nebola o konkrétnych trestných veciach. "Neodchádza ako nímand. Urobil pre tento rezort veľa a chcem mu poďakovať," doplnil.

Avizoval, že funkciu prvého námestníka nemôže nechať neobsadenú a musí intenzívne hľadať človeka, ktorý na to má. Priznal, že v súčasnosti nemá žiaden tip. Doplnil, že musí nájsť človeka, ktorý na to bude odborne, morálne aj schopnosťou riadiť dostatočne spôsobilý.

Reakcia odchádzajúceho Šufliarskeho

Šufliarsky, ktorý od apríla končí vo funkcii, chce naďalej pôsobiť ako prokurátor. Potvrdil to pre TASR. Pre odchod sa podľa svojich slov rozhodol sám. Komunikáciu s Marianom Kočnerom označil za chybu a opäť sa za ňu ospravedlnil.

"Ide o moje rozhodnutie, po zvážení všetkých skutočností a okolností. Spravil som chybu, za ktorú som sa opakovane ospravedlnil a ospravedlňujem kolegom-prokurátorom, odbornej a laickej verejnosti. Pre moje rozhodnutie bola dôležitá aj ochrana mojej celej rodiny, najmä pred mediálnymi atakmi. Chcem funkciu prokurátora vykonávať tak ako doteraz, zákonne, spravodlivo, profesionálne, s pokorou a v prospech ľudí".

Šufliarsky odchádza po medializácii jeho komunikácie s podnikateľom Marianom Kočnerom. Ten je okrem iného väzobne stíhaný v kauze televíznych zmeniek a obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zabili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Šufliarsky vo štvrtok (28. 3.) potvrdil, že si písali od januára do júla 2017. Svoje odpovede označil za prejav slušnosti a profesionality.


Čižnár tiež povedal, že líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý zverejnil časť spomínanej komunikácie a žiadal Šufliarskeho odchod, vo svojich vyjadreniach na tlačovej konferencii klamal. Generálnemu prokurátorovi posielal SMS správy, v ktorých mu podľa Čižnára dával ultimáta k odvolaniu Šufliarskeho. Čižnár to vníma ako vydieranie. "Mne tu nikto nebude dávať podmienky," skonštatoval.

Na tlačovej konferencii hovoril aj o SMS komunikácii, ktorú spomínal Matovič vo štvrtok (28. 3.). Líder OĽaNO tvrdil, že ho istá osoba varovala, že nemá riešiť SMS komunikáciu Šufliarskeho s Marianom K., s tým, že na neho existuje nahrávka. K SMS správam pre Matoviča sa priznal podľa generálnej prokuratúry Anton Železník, ktorý tvrdí, že Matovič správy účelovo vytrhol z kontextu a manipuloval s faktami. "Pánovi Matovičovi sa nikto nevyhrážal," vyhlásil Čižnár.

Matovič: Čižnár by mal odstúpiť, zverejním dôkazy o jeho zastrašovaní svedka

Odchod Petra Šufliarskeho z postu prvého námestníka generálneho prokurátora je krok na očistu prokuratúry. Vyhlásil to predseda OĽaNO Igor Matovič, podľa ktorého by mal odstúpiť aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Matovič avizuje zverejnenie dôkazov o tom, že Čižnár zastrašoval korunného svedka v prípade korupcie. Tiež podanie trestného oznámenia na Čižnára za krivé obvinenie.

"Zverejním dôkazy, ktoré dokazujú, že generálny prokurátor Čižnár zastrašoval korunného svedka v prípade korupcie extrémneho rozsahu," povedal Matovič, ktorý Čižnára označil za svoj ďalší terč po Šufliarskom. Trestné oznámenie chce dať na Čižnára za to, že ho obvinil z vyhrážania. Líder OĽaNO tvrdí, že žiadne výhražné SMS Čižnárovi neposlal. "Skúste nájsť jednu výhražnú SMS, ktorú som poslal," odkázal Čižnárovi.

Matovič zároveň žiada generálneho prokurátora o vydanie Šufliarskeho na disciplinárne konanie a zverejnenie všetkých SMS správ medzi Šufliarskym a Marianom K. a tiež medzi Reném Vanekom a Alenou Zs.

Matovič reagoval na Čižnárove piatkové vyjadrenia. Čižnár na tlačovej konferencii oznámil odstúpenie Petra Šufliarskeho z funkcie. Hovoril aj to, že Matovič, ktorý zverejnil časť komunikácie medzi Šufliarskym a Marianom K. a žiadal Šufliarskeho odchod, vo svojich vyjadreniach na tlačovej konferencii vo štvrtok (28.3.) klamal.

Generálnemu prokurátorovi Matovič podľa jeho slov posielal SMS správy, v ktorých mu podľa Čižnára dával ultimáta k odvolaniu Šufliarskeho. Čižnár to vníma ako vydieranie, hovoril o výhražných esemeskách. Ďalej hovoril o SMS komunikácii medzi Matovičom a Antonom Železníkom. Podľa Čižnára sa Matovičovi nikto nevyhrážal.

Anton Železník písal Matovičovi SMS správy, že existuje nahrávka Matovičovho rozhovoru s Marianom K., čo lídra OĽaNO pochová. Podľa Matoviča je Železník podozrivý z uplácania, opakovane trestne stíhaný a má mimoriadne zlú povesť. Matovič tvrdí, že nevedel, že mu píše táto "mimoriadne nedôveryhodná osoba".

Železník generálnej prokuratúre tvrdil, že Matovič jeho SMS správy vytrhol z kontextu a manipuloval s faktami. Matovič to odmieta, trvá na tom, že v SMS správach je zastrašovanie a vydieranie. Nevidí to podľa neho len generálny prokurátor.

Na tlačovú konferenciu prišiel aj Železník. Matoviča kritizoval, označil ho za podvodníka, spojil ho s finančnou skupinou Penta a jej médiami, obvinil ho, že si okrem iného objednal diskreditáciu Daniela Lipšica. Vyzval Matoviča na vzdanie sa mandátu. Urobiť to má do pondelka, na pondelok Železník plánuje tlačovú konferenciu. Matovič označil Železníka za závadovú osobu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peter Šufliarsky

Dôležité udalosti