V Nízkych Tatrách vraj zlikvidujú veľkú časť lesov, v ktorých prežívajú vzácne hlucháne

Zľava Miloš Kelemen (Zvolen) a brankár Miroslav Hanuliak (Nitra)
Zdroj: TVNOVINY.sk

Správa národného parku tvrdí, že nové opatrenia hlucháňovi naopak pomôžu.

Ďalší spor medzi štátnou ochranou prírody a ochranárskymi združeniami pre hlucháňa hôrneho. Podľa aktivistov nový návrh starostlivosti v západnej časti Nízkych Tatier zlikviduje veľkú časť starých lesov, v ktorých ešte prebýva tento vzácny vták.

Správa národného parku sa bráni a tvrdí, že ich opatrenia hlucháňovi naopak pomôžu.

Za 10 rokov ubudlo 40 percent hlucháňov. V starých lesoch v západnej časti Nízkych Tatier ešte prežíva.

„Jedná sa o jednu z posledných lokalít, kde sa hlucháň vyskytuje vo vyšších počtoch, sú tam desiatky jedincov,“ povedal autor Programu záchrany hlucháňa z OZ Prales Martin Mikoláš.

Štátna ochrana prírody Správa Národného parku Nízke Tatry s Lesmi Slovenskej republiky vyrokovala návrh nových pravidiel. „Súčasná výmera biotopov hlucháňa je nedostatočná a preto sme výmeru so striktnejšou ochranou druhu rozšírili oproti stavu z roku 2016 o takmer 450 hektárov,“ hovoril riaditeľ Správy NAPANT Ľuboš Čillag.

Rezortu životného prostredia síce nie sú po vôli všetky detaily návrhu, ale výmera s prísnou ochranou hlucháňa tu bude podľa neho ešte väčšia.

„Celkovo by sa bezzásahové územie rozšírilo z 0 na takmer 606 hektárov. Ministerstvo považuje toto rozšírenie za prvý pozitívny krok smerujúci k ambicióznejším cieľom ochrany hlucháňa,“ dodal hovorca Ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Reportáž nakrúcal Mário Kermiet


RUŽOMBEROk/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Za

Dôležité udalosti