Exkluzívny prieskum: Šefčovič vyhral na východe, u starších a ľudí bez maturity

Maroš Šefčovič počas rozhovoru
Maroš Šefčovič počas rozhovoru Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Väčšinu sociálno-demografických skupín však ovládla Čaputová.

Exkluzívny prieskum, ktorý vypracovala agentúra FOCUS pre TV Markíza ukázal, že prezidentkou by sa so ziskom 55,2 percenta hlasov mala stať Zuzana Čaputová. Maroša Šefčoviča by podľa neho volilo 44,8 voličov.

K dispozícii máme aj podrobnejšie výsledky prieskumu. Tie prezrádzajú, ktoré sociálno-demografické skupiny preferujú jednotlivých kandidátov, ako by volili ľudia v jednotlivých regiónoch

Pohlavie

Zuzanu Čaputovú by volilo 58,3 percenta žien, Maroša Šefčoviča zvyšných 41,7 percenta. Pri mužoch je výsledok tesnejší, tam získala Čaputová 51,9 percenta.

Zdroj: FOCUS

Vek

Kandidátka Progresívneho Slovenska dominovala vo vekovej kategórii 18-39 rokov. Z tejto skupiny by ju volilo až 65,8 ľudí. Úspešná bola aj vo vekovej kategórii 40-59 rokov, kde podľa prieskumu získala 54,3 percenta hlasov. Poslednú vekovú kategóriu však ovládol Maroš Šefčovič. Od ľudí vo veku 60 rokov a viac získal v prieskume 58,7 percenta hlasov.

Zdroj: FOCUS

Vzdelanie

Aj tu vyhrala Čaputová v dvoch z troch kategórií. Volilo by ju až 66,2 percenta voličov s vysokoškolských vzdelaním a 60,5 percenta so stredoškolským vzdelaním s maturitou. Šefčovič oslovil 57,1- percentnú väčšinu ľudí so základným vzdelaním, resp. stredoškolským bez maturity.

Zdroj: FOCUS

Regióny a veľkosti miest

Na západe Slovenska dominuje Zuzana Čaputová, oslovuje tu až 60,4 percenta voličov. Na strednom Slovensku má takisto nadpolovičnú väčšinu, volilo by ju tam 55 percent ľudí. Východ získal na svoju stranu Maroš Šefčovič, priklonilo sa k nemu 54 percent respondentov.

Zdroj: FOCUS

Z hľadiska veľkosti miest je to najvyrovnanejšie na vidieku (v sídlach do 5 000 obyvateľov). V pomere 50,7 ku 49,3 by tam zvíťazil Maroš Šefčovič. Malé a stredne veľké mestá s veľkosťou od 5 do 50 tisíc obyvateľov už by vyhrala Čaputová s 53,3 percentami hlasov. Dominantná je najmä vo veľkých mestách nad 50-tisíc ľudí, kde oslovila až 67,9 percenta voličov.

Zdroj: FOCUS

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti