Čaputová neskrývala šťastie a pokoru. Prečítajte si prvé slová po jej zvolení

Je rada, že získala dôveru ľudí ako politik s vlastným názorom.

Nová prezidentka Zuzana Čaputová pár minút pred polnocou poďakovala za prejavenú dôveru v prezidentských voľbách. "Som šťastná z volebného výsledku, ale zajtra si prečítame veľa jeho interpretácií. Som rada, že sa dá ziskať dôveru s vlastným názorom, bez populizmu, hovorením pravdy a bez agresívneho slovníka," vyhlásila po sčítaní štyroch pätín volebných okrskov.

Zvolenie prijíma s veľkou pokorou a hovorí, že Slovensko si pýta zmenu. Vyzýva na hľadanie toho, čo nás spája. Sľubuje, že bude s ľuďmi a že sa bude uchádzať o dôveru aj tých, ktorých si ešte nezískala.

Za podporu ďakovala v slovenčine aj v jazyku menšín.

Jej prvá zahraničná cesta povedie do Českej republiky. "Českú republiku vnímam ako bratský národ, máme spoločnú históriu," vysvetlila. Tamojšieho prezidenta Miloša Zemana vníma ako legitímne zvolenú hlavu štátu.

Čaputová sa plánuje stretnúť s predstaviteľmi politických strán, najmä koalície, keďže vládne. Hovoriť chce o dôležitých témach, jednou z nich je voľba generálneho prokurátora. Jaromírovi Čižnárovi sa budúci rok skončí funkčné obdobie. "Moja predstava je nielen vybrať dobrého kandidáta, ale ak by to bolo možné, upraviť aj spôsob voľby a menovania tejto dôležitej funkcie," povedala.

Politických lídrov chce oslovovať s témami spravodlivosti, životného prostredia, práv seniorov a iných skupín osôb so slabším hlasom v spoločnosti. V politike zdôrazňuje vecný a pokojný tón a potrebu hľadania prienikov.


BRATISLAVA/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti