Domáce

Mária (20) išla k obvodáčke, tá ju dala zavrieť na psychiatriu

Mária, ktorá skončila na psychiatrii
Zdroj: TV Markíza,

Rodičia dodnes nevedia prečo.

Išla na vyšetrenie k obvodnej lekárke, no skončila na psychiatrii. Mladú Prešovčanku tam držia už týždeň. Trpí síce depresiami, no podľa rodičov nútená hospitalizácia jej určite neprospeje.

Zdroj: TV Markíza,

Mária (20) je už siedmy zavretá za múrmi prešovskej psychiatrie. "Mala som hrozne úzkosti, bola som odlúčená od domova, od priateľov," hovorí Mária Dinisová v nahrávke rodičov.

Hospitalizáciu odmietla, na základe rozhodnutia súdu ju tu preto držali nasilu. „Nevideli sme žiadnu správu na základe čoho a či ten stav bol naozaj taký," povedala nám Máriina matka. Otec Štefan si myslí, že je to hrubé porušenie ľudských práv.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu

Hospitalizáciu pacientky na psychiatrii počas bežného vyšetrenia nariadila jej obvodná lekárka. Povedala nám len to, že vtedy to vraj bolo to najvhodnejšie riešenie. Na kameru však odmietla hovoriť. Vtedy zavolala záchranku, ktorá ju z ambulancie odviezla priamo do nemocnice. Mária chcela ísť domov, ale v nahrávke tvrdí, že ju tam „držali nasilu."

Námestník riaditeľa prešovskej fakultnej nemocnice Ján Černák nám vysvetlil, že hospitalizácia je potrebná v prípadoch keď je pacient nebezpečný sebe a okoliu.

Mária síce mala občas úzkosti a depresie no podľa rodičov sa liečila ambulante a žiadne náznaky agresivity u nej nebadali. Tvrdí, že dcéra je pokojná, rozvážna a komunikuje.

Presnú diagnózu i stanovenú liečbu sa doteraz nedozvedeli ani od primára oddelenia. S rodičmi by sa mal stretnúť zajtra a postup nemocnice im vysvetliť.

Zúfali rodičia sa už sťažovali aj na úrade pre dohľad, tam im však povedali, že hospitalizáciu môžu preveriť až po jej skončení. Sú presvedčení, že pobyt na psychiatrii ich dcére viac poškodí než pomôže.PREŠOV/Martin Jedinák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti