Úhyn divej zveri pokračuje, na svedomí to zrejme majú poľnohospodári

dv 17_19 konflikt_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TV Markíza

Envirokriminalisti nevylučujú, že padnú aj obvinenia.

Toľko mŕtvych zvierat v lesoch sme vraj ešte nemali. Hospodári stále nachádzajú v poľovných revíroch zver, ktorá umierala v krutých bolestiach.

Na svedomí to môžu mať niektorí poľnohospodári. Aby ochránili úrodu, na likvidáciu hlodavcov používajú chémiu, ktorá u nás nie je povolená.

Reportér Roman Ruttkay navštívil poľovný revír Šulekovo pri Hlohovci. Poľovníci tu pozbierali na asi hektári kilá uhynutej zveri. Medzi nimi pätnásť zajacov poľných, o pár metrov ďalej našli mŕtvu srnu a kúsok od nej nehybne ležala líška.

Poľovník Milan Hrnčár konštatoval, že ešte nemajú všetko zmapované, ale predpokladajú, že uhynutých zvierat bude viac

Podľa našich informácii ich od začiatku roka takto iba v Trnavskom kraji uhynulo viac ako tristo. Ochranári hovoria o enormnom úhyne aký ešte na Slovensku nebol. „V našej pôsobnosti Malých karpát sme sa s takýmto úhynom alebo chránených živočíchov nestretli," konštatoval Dušan Marko zo Štátnej ochrany prírody.

Polícia preveruje úhyn zvierat ako ohrozenie a poškodenie životného prostredia.

Poľnohospodári priznávajú, že používajú chémiu na ničenie hraboša poľného. V Trnavskom kraji pred piatimi rokmi bol kalamitný výskyt tohto hlodavca a spôsobil miliónové škody. Roľníkom zničil tony pšenice i ďateliny.

Podľa Olivera Šiatkovského predsedu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory iným spôsobom ako chémiou sa hraboš zničiť nedá. „Hraboš sa dokáže množiť sedemkrát do roka a má tri až pätnásť mláďat. Jeho nárast je obrovský," tvrdí.

U nás je povolený jediný prípravok proti hrabošovi. Mal by sa aplikovať priamo do nory, aby k nemu nemala iná zver prístup. Keďže to nie je lacná záležitosť, niektorí vraj používajú jed na potkany alebo dokonca kupujú prípravky z Číny.

Špecialisti, ktorí sa venujú environmentálnej kriminalite nám povedali, že podľa analýz časť zveri uhynula z prípravkov, ktoré sú u nás zakázané a tak nie je vylúčené , že padnú aj obvinenia.

Pri Hlohovci nakrúcal reportér Roman Ruttkay.


HLOHOVEC/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.