Tretiemu Poliakovi z tragickej naháňačky na Orave predĺžili väzbu, znalci chcú viac času

Marcin Laskowski.
Zdroj: TV Markíza

Obvinený Marcin ani v minulosti nebol ukážkový a tobôž nie slušný vodič. A to mu priťažilo.

Tretí Poliak ostáva vo väzbe. Vodiča, ktorý sa pri bláznivej naháňačke po Orave čelne zrazil s autom slovenského šoféra, na slobode vyšetrovať nebudú.  Ako jedinému z trojice mu hrozí až 25-ročné väzenie.

Obzvlášť závažný zločin všeobecného ohrozenia. Taká je právna kvalifikácia pre poľského vodiča Marcina Laskowskeho. 

Podľa znaleckého posudku má práve Marcin rozhodujúce zavinenie fatálneho následku. On totiž šoféroval auto, ktoré sa čelne zrazilo s autom, ktoré viedol už nebohý Štefan s Oravského Podzámku.

Na návrh prokurátora vo štvrtok sudkyňa rozhodla, že 43-ročný vodič ostáva vo väzbe. Predĺžili mu ju ešte o dva mesiace. „Dôvodom predĺženia väzby bola potreba vypracovania a dopracovania znaleckých posudkov,“ povedal prokurátor Alexander Feník.

Znalci potrebujú viac času, aby mohli celú dopravnú nehodu vyhodnotiť komplexne a nezanedbať žiaden detail. Odborný posudok môže byť vstupenkou za mreže na poriadne dlhý čas. „Hrozí trestná sadzba vo výmere 15 – 20 rokov,“ pokračoval prokurátor.

Ostatní dvaja spoluobvinení sú už stíhaní na slobode a hrozí im maximálne desaťročný trest. Nič to nemení na tom, že na tragickom výsledku majú spoločný podiel. Aj krátko po havárií policajti žiadali verejnosť o informácie o šoférskych excesoch trojice vodičov.

Obvinený Marcin ani v minulosti nebol ukážkový a tobôž nie slušný vodič. A to mu priťažilo. „Motoristická história zavážila vo vzťahu ku všetkým trom z hľadiska konštatovania dôvodov väzby,“ uviedol prokurátor.

Marcin pred súdom prejavil ľútosť no podľa prokurátora by sa mal aspoň snažiť kontaktovať aj pozostalých.

Je potrebné riešiť aj tie materiálne otázky s tým súvisiace, keďže rodina poškodených samozrejme stratila živiteľa a má ďalšie výdavky. Okrem citovej ujmy a traumy, ktoré utrpela,“ dodal prokurátor. 

Väzbe pre Marcina tak trvá do 30.6.2019. Proti uzneseniu okresného súdu podal obvinený sťažnosť, o ktorej rozhodne krajský súd.

Pozrite si reportáž Mariana Lechana.


ŽILINA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Naháňačka

Dôležité udalosti