Vrásky budú minulosťou. Vedci vymysleli liek na starnutie kože

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Lieky ešte musia otestovať na ľuďoch.

Ovisnutá a vráskavá pokožka na tvári by mala byť čoskoro minulosťou. Vedci totiž konečne objavili kľúčový mechanizmus starnutia pleti a našli tiež proteínovú zlúčeninu, ktorá by mohla predstavovať novú pomoc pri spomalení starnutia. Píše Daily Mail.

Na základe toho vytvorili dva nové lieky, ktoré ponúkajú nádej ľuďom, bojujúcim so starnutím. Lieky fungujú tak, že zvyšujú hladinu určitého proteínu, ktorý sa nachádza vo vysokom množstve v mladých kožných bunkách, ale s pribúdajúmi rokmi sa jeho množstvo zmenšuje.

Keď hladina tohto proteínu poklesne, bunky kože pôsobia staršie, sú deformované a menej elastické. Sú tenšie, škvrnité a krehké.

S pribúdajúcimi rokmi silných kožných buniek ubúda a vytvárajú na pokožke vrásčitý vzhľad. Hladinu dobrého proteínu s názvom COL17A1 tiež znižuje stres, vystavenie toxickým látkam či poškodenie slnkom.

Nové lienky majú okrem obnovenia mladistvého vzhľadu potenciál pomáhať pri hojení rán a dokonca aj pre prevencii rakoviny kože.

Ganna Bilusová a James DeGregori z University of Colorado, ktorí sa vyjadrili k tomuto objavu, naznačujú že objav tiež môže pomôcť zabrániť vzniku nádorov.


USA/ nt

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti