Minister dopravy Érsek ostáva vo funkcii. Väčšina poslancov ho podržala

Juraj Čurný v šou 2 na 1
Zdroj: TASR

Po štvrtkovom (4. 4.) neúspešnom pokuse o otvorenie schôdze sa v piatok v pléne zišiel dostatok poslancov.

Situáciu na úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) neustále sledoval. Uviedol to v rozprave počas mimoriadnej 44. schôdze venovanej jeho odvolávaniu z funkcie. Práve tento diaľničný úsek je podľa opozičných poslancov hlavným dôvodom na jeho odvolanie.

Za uzatvorením dohody na zrušenie zmluvy so zhotoviteľom si stojí. "Mám informácie, už vyplácajú subdodávateľov, aby vyrovnali svoje vlastné účty," zdôraznil Érsek s tým, že dohodu odobrila aj Európska komisia (EK), s ktorou ju konzultovali. Úseky, ktoré rozostaval Érsek a ktoré mal na stole, keď nastúpil do funkcie, podľa jeho slov nemeškajú.

Zopakoval, že ministerstvo dopravy je najúspešnejšie v čerpaní eurofondov. Zároveň dodal, že do ciest prvej triedy nikdy nešlo toľko peňazí ako v súčasnosti. Z pohľadu vodnej dopravy vyzdvihol projekt DunajBus. Podľa ministra je potrebné využiť potenciál Dunaja a na to sú podľa neho vhodné aj eurofondy. "Ja si myslím, že to nie je vyhodená investícia," podotkol Érsek s tým, že to funguje aj v Budapešti alebo vo Viedni. Národného leteckého dopravcu však podľa vlastných slov nemá "silu" spraviť.

Minister dopravy čelí v piatok v parlamente pokusu o odvolanie z funkcie. Po štvrtkovom (4. 4.) neúspešnom pokuse o otvorenie schôdze sa v piatok v pléne zišiel dostatok poslancov.

Vláda s odvolaním nesúhlasila

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) zostáva vo funkcii. Národná rada (NR) SR odmietla zámer opozície odvolať ho. Za vyslovenie nedôvery Érsekovi hlasovalo 44 poslancov z 93 prítomných.

Mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu Érseka iniciovala opozičná SaS a podporili ju aj poslanci Sme rodina a nezaradení poslanci. Ako najzávažnejší dôvod uviedli spôsob riadenia na úseku D1 Lietavská Lúčka — Višňové — Dubná Skala. Vyčítajú mu tiež meškanie diaľničných úsekov.

Rezort dopravy kritiku odmieta. Érsek podľa vlastných slov vyriešil situáciu na úseku D1 s tunelom Višňové podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Ministra podporila aj vláda, ktorá s jeho odvolaním nesúhlasila.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Árpád Érsek

Dôležité udalosti