Množia sa prípady, keď zamestnávateľ priznáva v poisťovni za svojich zamestnancov nižšiu mzdu

Zamestnanci na to prídu až počas péenky, alebo na dôchodku.

Nepríjemné prekvapenie keď ochoriete alebo vám príde rozhodnutie o dôchodku. Aj tak môžete dopadnúť, keď sa firma snaží ušetriť a v poisťovni neprizná celý váš plat. Ustrážiť si, či máte všetko v poriadku, musíte sami.

Ešte stále sa hromadia prípady, keď zamestnávateľ priznáva v sociálnej poisťovni za svojich zamestnancov nižšiu mzdu, ako v skutočnosti zarábajú. Poisťovňa ale nesleduje, či je priznaný príjem nižší. Aj preto upozorňuje, že je na samotnom zamestnancovi, aby si to overil, pretože v budúcnosti na to doplatí.

„Dávky, ktoré dostáva zamestnanec sa striktne odvíjajú od príjmu, ktorý pre sociálnu poisťovňu za každého zamestnanca prizná ten zamestnávateľ," vysvetlil hovorca poisťovne Peter Višváder

Ak zarobíte napríklad mzdu 652 eur, ale váš zamestnávateľ priznáva poisťovni len zhruba polovicu z toho, na nemocenských dávkach prídete mesačne o takmer 170 eur. V takomto prípade strácate aj na dávkach v nezamestnanosti, úrazových dávkach či dôchodku.

„V praxi sa stretávame s tým, že napríklad zamestnanci, ak dovŕšia dôchodkový vek a podajú si žiadosť o dôchodkovú dávku, zistia, že výška dôchodku nezodpovedá ich predstavám, môže to byť aj tým, že časť mzdy je týmto zamestnancom vyplácaná na ruku," tvrdí hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová.

Keď chcete predísť stratám v peňaženke alebo zistíte, že vás zamestnávateľ takýmto spôsobom poškodzuje, overiť si to môžete na pobočke sociálnej poisťovne.

A to v mieste, kde má zamestnávateľ prihlásenú firmu, alebo telefonicky či mailom. „Ak sa príde na to, že zamestnávateľ prihlásil zamestnanca, len na časť z toho zárobku a zamestnanec to v sociálnej poisťovni preukáže, že má pracovnú zmluvu na vyššiu sumu, tak samozrejme sociálna poisťovňa zasiahne, zamestnávateľ musí opraviť výkazy a doplatiť poistné. V takomto prípade ten zamestnanec nič nestráca," pripomína Višváder.

Všetky dávky, ktoré vám boli aj v minulosti vyplatené, na základe nesprávne vypočítaného vymeriavacieho základu vám poisťovňa doplatí.

„Často sa stáva tiež, že zamestnávateľ prihlási zamestnanca, ale stane sa dlžníkom v poisťovni a v takomto prípade treba upokojiť zamestnancov, že za nich poistné beží a dlžníkom je zamestnávateľ. Zamestnanec má nárok na všetky dávky," dodal hovorca SP.

Najhorší prípad je ten, ak vás zamestnávateľ neprihlási do poisťovne vôbec. Vtedy nedostanete nič.

Reportáž pripravila Andrea Mačošková.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Odvody

Dôležité udalosti