Marian Kočner, obvinený z vraždy Jána Kuciaka, mal diplomatický pas

Podnikateľ mal byť podľa neho honorárnym konzulom afrického štátu – Guiney.

Marian Kočner, obvinený z vraždy Jána Kuciaka, mal diplomatický pas honorárneho konzula afrického štátu. Našli ho policajti z protizločineckej jednotky pri domových prehliadkach.

Aj zaistenie tohto dokladu bolo jedným z dôvodov, prečo pre neho prokurátor špeciálnej prokuratúry žiadal takzvanú útekovú väzbu.

V diplomatickom pase Mariana Kočnera sa píše, že mu ho vydali ešte v roku 1999. Pôvodne platil tri roky, no neskôr mu platnosť predĺžili. Podnikateľ mal byť podľa neho honorárnym konzulom afrického štátu - Guiney. Vydávajúcou krajinou dokladu bolo Maďarsko, konkrétne Budapešť.

Ministerstva zahraničných vecí a obchodu Maďarskej republiky sme sa preto pýtali, či Mariana Kočnera evidujú, alebo niekedy v minulosti evidovali ako honorárneho konzula ich krajiny. Odpoveď prišla jednoznačná.

„Pán Marian Kočner nemal maďarský pas diplomata a pán Marian Kočner nebol honorárnym konzulom Guiney v Budapešti. Všetky opačné tvrdenia sú klamstvom," napísalo nám Ministerstvo zahraničných vecí a obchodu.

No a o tom, že by obvinený podnikateľ pôsobil niekedy v diplomatických službách akejkoľvek krajiny, nevie ani náš rezort zahraničia. Vybrali sme za šéfom klubu honorárnych konzulov na Slovensku. Michal Lorincz sám pôsobí ako honorárny konzul Dánska 26 rokov.

„On by mal pomáhať v Maďarsku a zastupovať Guineu v konzulárnych prípadoch. Ale la nemám takéto vedomosti, že by niekedy takúto funkciu zastával a vykonával," hovorí šéf klubu honorárnych konzulov v SR Michal Lőrincz.

Honorárneho konzula si vyberá krajina sama. Môže sa ním stať hocikto, musí však spĺňať isté predpoklady. Tie posudzuje vysielajúca krajina - teda tá, ktorú zastupuje a prijímajúca - tá, kde pôsobí.

„Obidve tie krajiny preveria schopnosti, bezúhonnosť, ale nakoniec sú rozhodujúce ministerstvá zahraničných vecí oboch krajín. V prevažnej väčšine krajiny vyberajú osoby predovšetkým z oblasti obchodu, zahraničného obchodu, podnikateľov. Vykonávate čestnú funkciu bez nároku na odmenu," vysvetlil.

Ich úlohou je pomáhať občanom krajiny, ktorú zastupujú. Napríklad pri nešťastiach, ale aj pri kultúrnych či obchodných stykoch. Konzuli, podľa šéfa ich klubu na Slovensku, nemajú trestnoprávnu imunitu. Faktom ale je, že autá môžu mať označené značkou CC a keď prechádzajú hraničnými kontrolami, problémy im nerobia.

„Keď ideme plniť nejaké konzulárne povinnosti do inej krajiny, tak by nás mali pustiť bez problémov," dodal Lorincz.

Otázkou teda zostáva, odkiaľ Marian Kočner pas diplomata mal a na čo mu slúžil. Faktom je, že aj tento doklad bol jedným z dôvodov, prečo prokurátor žiadal pre Mariana Kočnera takzvanú útekovú väzbu v prípade televíznych zmeniek. Síce už platný nie je, no stále nie je jasné, či ich nemohol mať viac. Sudca však dôvod na útekovú väzbu nevidel.

Téme sa dlhodobo venuje reportérka Zuzana Ferenčáková.BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Marian Kočner

Dôležité udalosti