Historicky prvý zákon o dvojakej kvalite je na svete. Ozýva sa však hlasná kritika

bucko_tvnoviny.1.mp4
Zdroj: TV Markíza

Finálny zákon je vraj bezzubý a dvojakú kvalitu naopak legalizuje.

Historicky prvý zákon o dvojakej kvalite je na svete. Euroúradníci sa dohodli, ako budú bojovať proti výrobkom a potravinám druhej triedy. Do pár dní má dať za dvojročným procesom bodku europarlament. Ozýva sa však hlasná kritika. Finálny zákon je vraj bezzubý a dvojakú kvalitu naopak legalizuje.

Pozrite si reportáž Mareka Gudiaka


Europoslanci a ministri členských štátov sa dohodli. Výsledkom je zákon, ktorý má vyriešiť dvojakú kvalitu tovarov. Delenie Európy na západ a východ, a teda na krajiny prvej a druhej kategórie, by tak mal definitívne skončiť.

"Spotrebitelia by už nemali byť zavádzaní tým, že sa dva odlišné výrobky prezentujú ako identické. Obchodníci, ktorí budú naďalej podvádzať, budú čeliť vysokým sankciám," tvrdí Ingrid Ludvíková, hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

V minulosti práve Slovensko upozorňovalo Európu na dvojaký meter niektorých výrobcov. Napríklad rybie prsty mali v Rakúsku viac mäsa ako na Slovesku, hoci boli predávané v tom istom obale toho istého výrobcu.

Kým slovenskí úradníci sú spokojní. česká europoslankyňa Olga Sehnalová to vidí inak. Téme sa venuje v Bruseli už roky. Tvrdí, že vyhrali lobisti nadnárodných spoločnosti. Do zákona sa dostala séria rôznych výnimiek, ktoré vraj dvojakú kvalitu naopak legalizuje.

BRUSEL/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Brusel

Dôležité udalosti