Počet potratov na Slovensku neustále klesá

Počet interupcii klesol o štyri percentá, oproti predchádzajúcemu roku je spontánnych potratov menej o desať percent.

Počet potratov na Slovensku klesá. Uvádzajú to najnovšie čísla Národného centra zdravotníckych informácii. Najvýraznejšie sa prepadol počet spontánnych potratov, no ubúda aj umelých prerušení tehotenstva.

Najviac ubúda spontánnych potratov

V roku 2018 zaznamenali v slovenských nemocniciach či klinikách dokopy 15 274 potratov. Oproti predchádzajúcemu roku klesol ich celkový počet o 655, teda o štyri percentá. Pokles o desať percent sa podaril dosiahnuť pri spontánnych potratoch.

Najvyšší podiel zo všetkých potratov tvorili interupcie - 48 percent, po nich nasledovali spontánne potraty - 32 percent, nasledovali ostatné potraty a mimomaternicové tehotenstvá.

"Zatiaľ čo trend spontánnych potratov v období sledovaných posledných 22 rokov má kolísavý charakter, počet umelých interupcii výraznejšie klesá," povedal Peter Blaškovitš, generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácii.

Najčastejšie došlo k umelému prerušeniu tehotenstva do ôsmeho týždňa. K umelému potratu došlo v šestnástich percentách kvôli zdravotným problémom.

Aj maloleté dievčatá

U maloletých dievčat do 14 rokov zaznamenali 20 potratov. Vo vekovej skupine mladistvých 15 až 19-ročných dievčat to bolo 979 potratov.

Podľa doterajších zistení nemá vývoj potratov jednoznačný charakter. Najmenší počet sme zaznamenali v rokoch 2009 a 2010, kedy sa počty pohybovali do pättisíc.

Podľa údajov sa potraty týkali aj 1350 žien bez trvalého pobytu na Slovensku, z ktorých väčšina podstúpila interupciu na vlastnú žiadosť. Dá sa možno predpokladať, že išlo o ženy z krajín, kde sú interupcie zakázané.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Interupcia

Dôležité udalosti