Po záverečných rečiach nepadol verdikt v kauze rozpustenia ĽSNS

Pojednávanie v prípade rozpustenia strany trvá vyše sedem hodín.

Po takmer dvoch rokoch sa rozhodovalo o osude parlamentnej strany Ľudová strana Naše Slovensko vedenej Marianom Kotlebom. Senát Najvyššieho súdu po siedmich hodinách však nepovedal svoje stanovisko, či vyhovie podnetu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára z mája 2017 na jej rozpustenie. Definitíva bude známa 29. apríla.

Dianie sme po celý deň sledovali online, na súde bol René Medzihradský, v uliciach Bratislavy protest prívržencov strany nakrúcal Viktor Serebryakov.

Zdroj: Zuzana Žigová

14.52 - Pred senátom Najvyššieho súdu reční tretí advokát ĽSNS Peter Kupka, je posledným z obhajcov strany. Celkovo advokáti hovorili vyše troch hodín.

13.58 - Po dvoch a pol hodinách sa skončilo vystúpenie advokáta Radovana Hrádeka, začal vystupovať druhý obhajca Tomáš Rosina. Namietol, že trestné stíhania členov strany nemôže súd brať do úvahy. Odôvodnil to tým, že ešte nepadol definitívny verdikt a platí prezumpcia neviny.

13.10 - Pojednávanie sleduje niekoľko desiatok novinárov, ktorí sa museli naň akreditovať.

Zdroj: René Medzihradský

13.04 - Právnik ĽSNS sa proti žalobe bráni aj tým, že tvrdé vyjadrenia voči Rómom mali v minulosti aj iné politické strany, vrátane expremiéra Roberta Fica.


12.33 - Po technickej prestávke pokračuje na najvyššom súde pojednávanie v prípade návrhu na zrušenie ĽSNS, ktorú zastupujú traja advokáti. Vyše hodiny hovorí iba Radovan Hrádek, plánujú vystúpiť ďalší dvaja.

12.07 - Na 20 minút z technických dôvodov prerušili pojednávanie.

11.49 - Advokát ĽSNS Radovan Hrádek vo svojej reči navrhol vypočuť generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, expremiéra Roberta Fica, predsedu parlamentu Andreja Danka aj prezidenta Andreja Kisku. Dôvodom je, že majú dlhodobo prejavovať politické názory a zámer odstrániť ĽSNS z parlamentu.

11.14 - Na najvyššom súde začali prednášať obhajobu právnici ĽSNS. Vyhlásili, že "žaloba bola urobená na politickú objednávku".

11.13 - Prokurátor ukončil svoju reč s tým aby sud vyhovel návrhu a rozpustil politickú stranu ĽSNS

10.56 -  Na situáciu pred budovou generálnej prokuratúry dohliadajú aj členovia antikonfliktného tímu polície.

Zdroj: Zuzana Žigová

10.42 - Generálna prokuratúra v žalobe argumentuje aj domobranou, ktorú ma ĽSNS v programe. Strana hlása jej vytvorenie a financovala by ju z vlastných zdrojov. Podľa prokurátora si takto mieni robiť vlastné ozbrojené zložky. “Bola by to stranícka ozbrojená zložka, ktorá by plnila príkazy strany?“ opýtal sa prokurátor Ivan Minár. Podľa jeho slov je to obchádzanie a zneužitie práva.

10.26 - Zástupca generálnej prokuratúry začal čítať žalobu. Hovorí, že strana vo svojom volebnom programe vyjadruje nerovné postavenie voči menšinám a hlása kolektívnu vinu voči Rómom, ktorých považujú za parazitov. Podľa žaloby ide o prejavy rasizmu a xenofóbie.

10.16 - Súčasťou návrhu na rozpustenie strany sú aj viaceré znalecké posudky

10.11 - Senát oboznamuje obe strany s prílohami. Súčasťou návrhu na rozpustenie strany sú aj trestné stíhania voči poslancom ĽSNS Milan Mazurekovi, Stanislavovi Mizíkovi i samotnému šéfovi strany Marianovi Kotlebovi.

10.10 - Dav prišiel pred budovu generálnej prokuratúry.

Zdroj: Zuzana Žigová

10.08 - Na súde čítajú program strany ĽSNS, ktorý je súčasťou žaloby generálnej prokuratúry ako jedna z príloh .

10.00 - Sudkyňa na začiatku pojednávania skonštatovala, že nie sú žiadne právne prekážky pre začatie pojednávania, ani jedna strana v spore nemala námietky voči zaujatosti niektorého člena senátu.

Zdroj: TASR

09.52 - Prívrženci Mariana Kotlebu sa presúvajú pred budovu generálnej prokuratúry.


09.40 - Začalo sa pojednávanie, stranu zastupuje Marian Kotleba s advokátom.

Zdroj: René Medzihradský

09.35 - Pár minút pred začiatkom pojednávania o zrušení ĽSNS prišiel do budovy Najvyššieho súdu aj Marian Kotleba. Jeho prívrženci ho vítali potleskom. "Neexistuje jeden zákonný dôvod, aby naša strana bola rozpustená. S tým ideme na súd," vyhlásil pred pojednávaním.

09.15 - Na miesto prišiel aj podpreseda strany Milan Uhrík.

09.00 - Pred budovou Najvyššieho súdu sa začali zhromažďovať prívrženci strany Mariana Kotlebu, ktorí sa chcú neskôr presunúť pre budovu generálnej prokuratúry

08.45 - Pred budovu MS SR približne od 8.00 h začali prichádzať minibusy s označením tejto parlamentnej strany a začali sa zhromažďovať jej stúpenci. Pred budovou pribúda aj počet príslušníkov štátnej polície.

Mimoriadne bezpečnostné opatrenia

V sídle Najvyššieho súdu v budove Ministerstva spravodlivosti na bratislavskom Župnom námestí platia od rána mimoriadne bezpečnostné opatrenia.

Akreditovalo viac ako 50 novinárov a napokon sa bude rozhodovať vo väčšej pojednávacej miestnosti, ako sa pôvodne plánovalo. V budove sú prítomné desiatky príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) vrátane pyrotechnikov a špeciálnej zásahovej jednotky a psovodi. Predpokladajú sa protesty kotlebovcov, ktorí by sa mali presunúť od budovy MS SR a NS SR pred budovu Generálnej prokuratúry (GP) SR na Gorkého ulici.

O osude kotlebovcov by mal rozhodovať päťčlenný senát pod vedením predsedníčky Jany Zemkovej. Prítomný by mal byť predseda strany Marian Kotleba a prokurátor GP SR. Ide o toho istého prokurátora, ktorý pripravoval podklady na rozpustenie strany, tak ako ich pripravoval aj v roku 2006, keď sa rozpustila pravicová strana Pospolitosť.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.