Gašparovič sa nechal počuť o eurovoľbách. Spomenul aj Kotlebu

Prezidenti Miloš Zeman Ivan Gašparovič.
Zdroj: TASR

A to všetko pri poslednej oficiálnej návšteve v Prahe.

Volebnou účasťou vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) sa nemôže pochváliť ani Slovenská, ani Česká republika - no tým, čo možno na výsledkoch eurovolieb, naopak, oceniť, je fakt, že ich vyhrali proeurópske strany. Slovenský prezident Ivan Gašparovič a český prezident Miloš Zeman dnes týmto spôsobom zhodnotili víkendové voľby do EP v oboch krajinách.

Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala pri príležitosti návštevy slovenského prezidenta v ČR, český prezident pochválil postoj slovenských a českých voličov. Ako uviedol, je v plnom kontraste s tým, ako volili hlasujúci vo Francúzsku či Británii.

"Čo je teda pozoruhodnejšie: byť posledný v rámci účasti na voľbách, alebo byť medzi lídrami v rámci proeurópskej inklinácie?" položil rečnícku otázku Zeman. Podľa jeho názoru sa politikom ani médiám nepodarilo dostatočne verejnosť presvedčiť o výhodách, ktoré krajinám, ako je ČR či SR, z členstva v Európskej únii plynú.

Zdroj: TASR

Ivan Gašparovič poukázal na fakt, že vo voľbách do EP sa ukázalo, že extrémistické strany nemajú na Slovensku zázemie. Konštatoval tak na základe výsledku strany Mariana Kotlebu Ľudová strana - Naše Slovensko. "Keď sa pán Kotleba stal predsedom banskobystrického VÚC, nastalo zdesenie, no v týchto voľbách jeho strana prepadla," uviedol.

Súhlasil so Zemanom, že politici ani médiá počas predchádzajúcich rokov nedokázali poukázať na dôležitosť Európskeho parlamentu a vplyv jeho rozhodnutí na bežný život občanov. "Ani predvolebné kampane o tom ľudí nepresvedčili," dodal Gašparovič.

Skritizoval však samotných europoslancov. "Tieto dámy a páni sa po zvolení stali Európanmi a stratili záujem o svoju krajinu," zdôraznil Gašparovič.

Podľa jeho slov by europoslanci mali minimálne štyrikrát do roka navštíviť Slovensko a hovoriť priamo s občanmi o výhodách a možnostiach, ktoré poskytuje Európska únia, i o závažnosti opatrení, ktoré prijíma europarlament.

"Takisto by minimálne štyrikrát do roka mali vystúpiť na pôde národnej rady a na zasadaniach vlády a referovať o aktuálnom dianí v Európskom parlamente a súvislostiach, ktoré sa dotýkajú či môžu dotýkať Slovenska," dodal prezident SR.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Eurovoľby

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.