Platíte kartou bezkontaktne? Táto vec vás môže zaskočiť

Banky majú ale bezkontaktných platbách nastavené rôzne limity, a to aj preto, aby chránili svojho klienta.

Platíte v obchode za nákup len priložením platobnej karty? Niektorí ľudia sa sťažujú, že aj po zadaní PIN-kódu im transakciu zamieta. Každá banka má ale nastavené iné pravidlá.

Poznáte to, stojíte v rade pri pokladni a niekto pred vami platí kartou. Hoci je to štandardne rýchly spôsob, ak mu transakciu systém zamietne, je to veľký problém. Nepríjemné pre toho, kto platí, aj pre tých, ktorí sa ponáhľajú.

„V praxi sa niekedy stretávame s problémom, že bezkontaktná transakcia je zamietnutá. Je to z dôvodu, že je prekročený limit. Niekedy stačí len zadať PIN alebo vložiť kartu do post terminálu a zaplatiť štandardným spôsobom," vysvetlila Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa Unicredit Bank.

Bankári hovoria, že stále sa na nich obracajú ľudia, ktorí sa dopytujú či nie je dôvodom neplatná platobná karta. Nie je to výnimka, no častejšie je vraj preto, že vaša banka si môže uplatňovať na bezkontaktnú platbu limit. Niektoré banky majú nastavený aj denný limit na bezkontaktné platby alebo aj limity na platby, pri ktorých zadávate svoj PIN kód.

Banky majú ale pri bezkontaktných platbách nastavené rôzne limity, a to aj preto, aby chránili svojho klienta. Ak by sa totiž stalo, že vám kartu niekto ukradne, mohol by vám ju celú vybieliť.

Nastavenie limitov je u bankárov veľká téma. Aj preto, že od septembra by mala platiť nová európska smernica, ktorá určí nové maximá pri platbách. Navrhuje sa hranica buď 150 eur alebo 5 transakcií a následne zadanie PIN-kódu. Definitívne stanovisko našich bánk by mohlo byť známe o pár mesiacov.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Platby

Dôležité udalosti