Domáce

Smeráci podržali svojho muža. Pre peniaze

Miloš Koterec
Zdroj: SITA

Ostatní funkcionári, ktorí si nesplnili povinnosť, budú platiť.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií začal dnes konať voči viacerým verejným funkcionárom, ktorí nepodali majetkové priznania v zákonnom termíne. Za porušenie zákona im hrozí pokuta. Výnimku urobil výbor vďaka hlasovaniu poslancov Smeru-SD len pri štátnom tajomníkovi ministerstva obrany Milošovi Kotercovi.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu

Rovnako ako ostatní previnilci ani on nestihol podať majetkové priznanie včas. Dal ho deň po lehote, teda 1. apríla. Opozícia tvrdí, že zákon hovorí jasne, došlo k porušeniu a Koterec má dostať pokutu. Smer-SD má iný názor. Začatie konania sociálni demokrati nepodporili a to teda neprešlo.

Zdroj: SITA

Opozícia sa pýtala, čím je Kotercov prípad iný ako tých ostatných, keď urobil to isté, ako tí ďalší. Oľga Nachtmannová zo Smeru-SD poukázala, že Kotercovi ľudia sa pokúšali podať jeho majetkové priznanie v podateľni NRSR, ale tá už bola zatvorená. Tak ho podali o deň neskôr. Koterec o tom poslancov informoval listom.

Mal ísť na poštu, odkazuje Simon

"Keď nestihol podateľňu, mal ísť na poštu, mohol mať pečiatku 31. marca a bolo by to v poriadku," zdôraznil Zsolt Simon (Most-Híd), ktorý tak ako zvyšok opozície hlasoval za začatie konania voči Kotercovi.

Peter Osuský zo SaS pripomenul, že na podanie majetkového priznania mali verejní funkcionári tri mesiace od začiatku roka. Koterec si to podľa neho nemusel teda nechávať na posledný deň. Opozíciu neuspokojil ani list od Koterca, kde situáciu vysvetlil. Opozícia trvá na tom, že zákon bol porušený. Poslancov Smeru-SD obvinila z cielenej ochrany ľudí podľa straníckeho trička.

Nachtmannová to odmieta. Poukázala na prípad šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia, voči ktorému výbor vďaka hlasom Smeru-SD začal konanie pre jeho majetkové priznanie súvisiace s bytom v River Parku. "Nie je pravda, že hlasujeme podľa politického trička," vyhlásila.

Jej kolega zo Smeru-SD Pavol Goga obhajoval hlasovanie sociálnych demokratov v prípade Koterca tým, že štátny tajomník poslancom vysvetlil situáciu listom. Na otázku, či bežnému človeku úrad odpustí, keď nestihne včas podať daňové priznanie, lebo bolo zatvorené a vysvetlí to listom, Goga odpovedal, že to už médiá idú veľmi ďaleko. Goga nevie povedať, či by bežnému človeku napríklad daňový úrad uznal takýto ospravedlňujúci list.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.