Psychiater: Lexaurin je dobrý sluha, ale zlý pán. Depresia sa má liečiť inak

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza,

Viac ako nedostatku lieku, sa psychiater Ballx bojí nedostatku kompetentných lekárov

V lekárňach už niekoľko dní chýba liek na úzkosť Lexaurin. Na Slovensku ide o pomerne rozšírený liek a predpisujú ho aj iní špecialisti ako psychiatri. Štátny ústav na kontrolu liečiv potvrdil, že od februára máme nedostatok Lexaurinu, ale aj jeho náhrad.

Ústav na kontrolu liečiv vysvetlil, že nedostatok Lexaurinu je spôsobený problémami pri jeho výrobe. Vyrába ho firma KRKA, ktorá avizovala, že dodávky obnovia koncom apríla.

Predpisujú ho všeobecní lekári, internisti aj neurológovia

Podľa Slovenskej lekárnickej komory dochádza bežne k výpadkom dodávky liekov z výrobných či logistických dôvodov. Psychiater Ján Ballx však hovorí, že tento prípad je ovplyvnení aj nadmerným užívaním Lexaurinu. Aj on ho v niektorých prípadoch predpisuje svojim pacientom.

"Ide o vysoko návykový liek, takže ho treba predpisovať s istými obmedzeniami. Často ho predpisujú aj všeobecní lekári, internisti či neurológovia, pretože niektorí ľudia majú problém navštíviť psychiatra, ktorý by mohol riešiť ich problémy aj inak ako návykovými liekmi. Ostal nám tu nešvár minulých dôb, keď sa Lexaurin nadmerne užíval. Napríklad, sa ukázalo, že bol viac predpisovaný v oblastiach s vyššou nezamestnanosťou," vysvetľuje Ballx.

Niektorí jeho kolegovia skonštatovali, že po vypredaní Lexaurinu, sa blíži koniec sveta.

Tento liek lieči okrem úzkostí aj poruchy spánku. Podľa Ballxa si niektorí pacienti v panike pýtali aj viacero receptov, aby mali lieky v zásobe. Náhradnú liečbu môže navrhnúť len ošetrujúci lekár. Lekárnik môže pacientovi ponúknuť len liek, ktorý obsahuje rovnakú účinnú látku.

Spôsobuje závislosť

Ballx zdôrazňuje, že Lexaurin je v našej spoločnosti už niekoľko desiatok rokov rozšírený liek, ktorí sa často zneužíva. Jeho neodborné predpisovanie vyrába mnohé problémy aj v spoločnosti.

Odporúčaná dávka je u každého pacienta individuálna, avšak Ballx navrhuje čo najmenšiu. "Zvyčajne začínajú pacienti na zhruba dávke jedného miligramu, ale ak je to potrebné, dávky môžu byť aj desaťkrát vyššie."

Psychiater varuje, že Lexaurin je dobrý sluha, ale zlý pán. Ľudia, ktorí ho vysadia, zvyknú dostať chuť na alkohol. A naopak, ľudia, ktorí sú závislí na alkohole a chcú abstinovať, často siahnu po Lexaurine a podobných liekoch.

Farmakologickou náhradou za Lexaurin sú tiež len návykové lieky. Ak sa podľa Ballxa u pacienta spustí závislosť, lepšie je liek postupne vysadiť. Aj pri tomto však treba byť opatrný. Ak by bol závislý náhle odstrihnutý od dávky, mohlo by to ohroziť jeho život. Pacient môže dostávať delírium, epileptické záchvaty, alebo ho to úplne znefunkční.

Predpísať Lexaurin by mal len skúsený lekár

Ballx sa viac ako nedostatku lieku obáva, že nám budú chýbať kompetentné ľudské zdroje. Má tým na mysli to, že lekár, ktorý predpisuje Lexaurin, by mal mať mať skúsenosti s manažovaním liečby. Mal by mať dostatok času na pacienta a okrem pokroku v liečbe, by mal sledovať aj to, ako liek užíva.

Závislosť nevypukne zo dňa na deň, lekár ju tak dokáže včas podchytiť. Zároveň je dôležité, aby ľudia s depresiou navštívili psychiatra. Ten môže liečiť depresiu antidepresívami a to už sú iné lieky ako Lexaurin a nie sú navýkové.

Lexaurin však užívajú aj ľudia, ktorým ho nepredpísal lekár. Dá sa nájsť na internete, alebo ho zvyknú poskytnúť aj ľudia, ktorí recept majú.

Slovenská lekárnická komora o týchto praktikách vie. Hovorkyňa Adriana Bednárová hovorí, že je to ilegálne a Komora už podala viacero podnetov kompetentným orgánom.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lieky

Dôležité udalosti