Nová mobilná aplikácia vám môže zachrániť život

Dokáže lokalizovať miesto, kde sa ľudia v ohrození nachádzajú.

Pri zachraňovaní ľudských životov pomáha nová mobilná aplikácia. Dokáže lokalizovať miesto, kde sa človek, ktorý potrebuje pomoc nachádza a slúži na ľahšie privolanie záchranárov.

Záchranári zároveň dostanú informácie o vašom zdravotnom stave. Pri inštalácii aplikácie totiž vypĺňate špeciálny dotazník. Operátor tiesňovej linky 155 tak dostane všetky potrebné informácie a posádka sanitky potom vyráža na zásah pripravená. Najdôležitejšie ale je, že aplikácia vám umožní spojiť sa so záchrankou jediným tlačidlom.

Zdroj: TASR

„Je to významný krok dopredu, kedy sa zjednoduší spojenie s operačným strediskom a výrazný benefit je hlavne v tom, že je to jedno stlačenie, štvorsekundové stlačenie na monitore vybranej aplikácie. Človek je vo veľkom strese a vytočiť to zázračné čísielko 155, kde sa mi ozve kľudný hlas a ten dotyčný človek sa mi snaží pomôcť, je niekedy extrémne ťažké, pretože človek volajúci sa nachádza v ťažkom psychickom rozpoložení, " predstavila aplikáciu ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Aplikáciu si môžete nainštalovať do akéhokoľvek smartfónu. Po jej stiahnutí je potrebné povoliť prístup k vašim GPS súradniciam. „Priniesli sme vlastnú verziu takejto aplikácie. Človek v núdzi potrebuje hlavné údaje, ktoré potrebuje mať operátor linky tiesňového volania a to je lokalita a práve táto funkcionalita v tejto aplikácii je veľmi kľúčová, čiže ako bolo povedané, že keď má človek zapnuté lokalizačné služby a dátový prenos, tak operátor linky tiesňového volania priamo v dispečerskom informačnom systéme vidí ad jedna meno a samozrejme aj tú lokalizáciu, odkiaľ daný človek volá," spresnil riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Juraj Hrehorčák.

„Dokážem si to previesť ku mne do programu s tým, že ja s vami samozrejme na linke zostávam, lebo potrebujem dovyťažiť všetko, čo sa vás, vášho stavu, problému, symptómu týka, dokážem ale jednoduchým kliknutím opäť poslať dátovú vetu na dispečera a ten samozrejme, ak je pomoc potrebná, na adresu pošle posádku záchrannej zdravotnej služby," uviedla hlavná operátorka Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Ľuboslava Pekárová.

Táto aplikácia je bezplatná a funguje aj bez internetového pripojenia. V takom prípade sa v rámci hovoru odošlú základné informácie vo forme SMS správy.

Pozrite si reportáž, ktorú pripravila redaktorka TV Markíza Silvia Juříková:


BRSATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme 155

Dôležité udalosti