Začína sa sezóna jarnej bryndze, odborníci v nej vidia viacero pozitív

Bryndza.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Kým záujem ľudí o mliečne výrobky, vrátane tých salašníckych, stúpa, nepriamo úmerne klesá ochota pracovať v živočíšnej výrobe.

Začína sa sezóna jarnej bryndze. Je voňavejšia a pre mnohých aj chutnejšia, než jej letná sestra. Ovce začínajú spásať prvú trávu, a to sa prejaví nielen na kvalite mlieka, ale aj na výrobkoch.

Spod zeme vyšla tráva aj prvé bylinky. Ovce v maštali udržíte len ťažko. Rána sú v turčianskej záhradke ešte chladné, veď napokon apríl je ešte len vo svojej polovici. No aj napriek tomu májová bryndza začína klopať na dvere.

Na gazdovskom dvore v Turčianskych Kľačanoch to tak bude už po pätnásty rok. Táto jar je výnimočne suchá.

Po iné roky dojili jarného mlieka o tretinu viac. V krmive vystriedali uskladnenú senáž za zelenú pastvu. Kým teraz na štyri a pol litra mlieka potrebujú kilo syra, v júli bude na rovnaké množstvo treba aspoň tri litre mlieka.

Karol Herian je prezidentom Slovenského výboru pri Medzinárodnej mliekarenskej federácii a podľa neho jarná bryndza je nielen chutnejšia.

„Má napríklad viac omega 3 mastných kyselín. Má zvýšený obsah kyseliny linolovej a iné, ktoré sú pre zdravie veľmi prospešné," hovorí.

Kým záujem ľudí o mliečne výrobky, vrátane tých salašníckych, stúpa, nepriamo úmerne klesá ochota pracovať v živočíšnej výrobe.

Ak chceme na Slovensku udržať ovčiarstvo, farmy sa budú musieť poobzerať po inej pracovnej sile.

Viac v reportáži Mariana Lechana


TURČIANSKE KĽAČANY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bryndza

Dôležité udalosti