Opatrovateľský príspevok o ťažko zdravotne postihnutého sa zvýši

Opatrovateľský príspevok sa zvýši.
Opatrovateľský príspevok sa zvýši. Zdroj: TV Markíza

Základná výška opatrovateľského príspevku teda pôjde hore zo súčasných 370 eur mesačne na 430.

Rodiny, v ktorých sa starajú o ťažko zdravotne postihnutého blízkeho, už vedia, koľko im štát tento rok pridá. Vláda napĺňa svoj sľub a opatrovateľský príspevok zvýši na úroveň príjmu z minimálnej mzdy. Hore pôjde aj príspevok na osobnú asistenciu.

Pani Mariana sa stará o dnes už 31-ročného syna s mozgovou obrnou. Prebaľuje ho, kŕmi, chodí s ním na prechádzky. Od úradu práce za to dostane 420 eur, čo je opatrovateľský príspevok spolu s ďalšími príspevkami na hygienu a na prevádzku auta.

Ľudia, ktorí sa podobne obetujú pre svojich chorých blízkych, budú mať onedlho v peňaženke o niekoľko desiatok eur viac. Vláda im ešte vlani sľúbila, že do konca volebného obdobia sa opatrovateľský príspevok vyrovná najnižšiemu zárobku. A hoci ešte nedávno to ministerstvo garantovať nevedelo, teraz vraví, že od júla to bude realita. Viac za svoje služby dostanú aj osobní asistenti, ktorí pomáhajú hendikepovaným, aby sa mohli zapojiť do normálneho života.

„Príspevok na opatrovanie dosiahne 430 eur a výška hodinovej sadzby príspevku na osobnú asistenciu vzrastie rovnakým tempom, ako minimálna mzda. To znamená, že bude to 1,4 násobok minimálnej mzdy," hovorí Branislav Ondruš štátny tajomník MPSVR.

Richterov rezort si na to musel vypýtať 13 miliónov eur navyše zo štátneho rozpočtu. Základná výška opatrovateľského príspevku teda pôjde hore zo súčasných 370 eur mesačne na 430. Hodinová sadzba osobných asistentov narastie z 3 eur 82 centov na vyše 4 eurá.

Viac v reportáži Alexandry DanilovBRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Príplatky

Dôležité udalosti