Konšpirácie budú pokračovať aj v eurovoľbách. Pomôže "virtuálne očkovanie"?

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Príkladom sú aj články o budúcej prezidentke Čaputovej, ktoré hľadajú prepojenia so Sorosom, ďalšie opisujú ako sa z obyčajného dievčaťa stala bábka izraelskej agentúry.

Európska únia sa chystá na ďalšie voľby a s nimi očakáva aj dávku dezinformačných kampaní. Za posledné roky sa totiž konšpirácie na internete stali pevnou súčasťou volieb. Otázkou je, čo s tým. V Holandsku napríklad skúšajú virtuálne očkovanie.

Prezidentské voľby 2019. Články o Zuzane Čaputovej hľadajú prepojenia s Georgeom Sorosom. Ďalšie opisujú ako sa z obyčajného dievčaťa stala bábka izraelskej agentúry, no a podozrenie zrazu vyvoláva aj cena za ekológiu. 

Píše sa o údajných volebných manipuláciách, no a nájde sa aj časopis, ktorý graficky upraví Čaputovej nos, aby vyzeral židovsky. Všetko spolu začína zapadať do jasného obrazu. „Ona, Zuzana Čaputová, sa vlastne mala zviezť na tej vlne odporu, ktorá a sa vzniesla po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a tým pádom vlastne, že ona bola zvolená, tak liberálna menšina dovŕšila štátny prevrat," uviedla Katarína Klingová z Globsec Policy Institute.

Na podobné články sa treba pripraviť aj v eurovoľbách. Dezinformácie sa totiž stali bežnou súčasťou kampaní. Niekto ich analyzuje, niekto ich vyvracia, no a niekto sa hrá. Táto hra funguje ako takzvané očkovanie proti falošným správam. Hre s názvom get Getbadnews sa tvorcom konšpirácií stávate vy sami. Cieľom je získať, čo najviac čitateľov. Hra vám dáva aj tipy ako na to, napríklad zneužiť emócie či témy, ktoré rozdeľujú. V hre kombinujeme humor s výskumom v sociálnej psychológii. je to akési očkovanie ľudí proti falošným správam. Ak sa hráči vcítia do kože páchateľov, ľahšie potom rozoznajú falošné správy v reálnom svete.

Európsky parlament dnes zápasí len s hoaxami, ale aj s polopravdami a prekrútenými správami. Tie však nešíria vymyslené internetové profily, ale často práve politici.

Tému spracovala reportérka Gabriela Kajtárová


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Konšpirácie

Dôležité udalosti