Najnovšia štúdia hovorí, že mať sestru z vás robí lepšieho človeka

Kali sa musel vzdať svojich obľúbených tenisiek
Zdroj: shutterstock

Má to však aj iné výhody.

Ak máte sestru, možno ani netušíte, aké šťastie máte. Aj napriek hádkam a škriepkam sa určite máte radi a nedáte jeden na druhého dopustiť. Píše Huffington Post.

Výskum totiž ukazuje, že mať sestru prináša viacero výhod. „Pomáhajú rozvíjať sociálne vlastnosti ako komunikácia, kompromis a vyjednávanie. „Dokonca aj súrodenecký konflikt, pokiaľ je menší, môže podporovať zdravý vývoj," hovorí Alex Jensen, odborný asistent na škole rodinného života na Brigham Young University v americkom Utahu.

Prínos sestier potvrdil aj dávnejší výskum z roku 2010, ktorý hovorí, že sestra môže posilniť vaše duševné zdravie a sebaúctu. Najnovšia štúdia dopĺňa, že sestry pomáhajú chrániť svojich súrodencov pred „pocitom osamelosti, nemilosti, viny, strachu, ale aj veľkého sebavedomia".

„To, čo vieme, naznačuje, že sestry hrajú kľúčovú rolu v podpore pozitívneho duševného zdravia a neskôr počas života často robia viac pre to, aby udržali rodinu vo vzájomnom kontakte, keď sa rodičia pominú," hovorí Jensen Motherly, jeden zo spoluautorov štúdie.

Jej výsledky ešte zistili, že mať sestru vám môže pomôcť stať sa láskavejším, viac dávajúcim človekom. Je to preto, že sestry podporujú pozitívne sociálne správanie ako je súcit a altruizmus (dobročinnosť), keď prejavujú lásku a náklonnosť. Silné stránky týchto účinkov nie sú totožné s milujúcimi rodičovskými vzťahmi.

Taktiež sa ukázalo, že sestra vás môže dosť naučiť o riešení konfliktov, empatii a spôsobe, ako vychovávať ostatných.

Pri sestre sa môžete naučiť, ako zvládnuť tvrdé argumenty alebo eskalovať situáciu, čo sa prejavuje pri staršej sestre. Na druhej strane, mať mladšiu sestru, ktorá potrebuje vodcu, vám môže dopomôcť stať sa viac empatickým voči ostatným.

Mať sestru by malo pomôcť aj mužom zbaliť svoj vytýčený cieľ. Chlapi by totiž mali vedieť lepšie komunikovať so ženami.

„Niektoré štúdie naznačujú, že mať súrodenca, ktorý je od vás odlišný, môže byť v dospievaní naozaj veľkým prínosom. Mnohé z týchto súrodeneckých párov sa v priebehu dospievania zblížia, pretože sa stávajú dobrými zdrojmi informácií o opačnom pohlaví," uzavrel Motherly.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti