Vieme, ako bude vyzerať povinná škôlka pre päťročných. Odborníci sú kritickí

Bývalý americký viceprezident Joe Biden.
Zdroj: TASR

Novela má pomôcť najmä chudobným deťom z osád. Podľa odborníčky však práve v týchto lokalitách žiadne škôlky nie sú.

Vieme, ako bude vyzerať povinná škôlka pre päťročné deti. Koaliční poslanci podali v parlamente návrh na zásadnú zmenu školského zákona. Do škôlok pôjde ďalších osemtisíc detí. Odborníkom sa nepáči, že na stole je hotový návrh, ktorý s nimi politici nekonzultovali.

Zákon ide rovno do parlamentu

Zmena zákona má pomôcť najmä deťom z chudobných osád. Dotkne sa však úplne všetkých päťročných detí, pre ktoré bude škôlka od septembra 2020 povinná. Okrem národniarov sa pod návrh podpísali Bugárovci aj Smer.

Spolupredkladateľ zákona Ľubomír Petrák (SMER) hovorí, že návrh konzultovali s ministerstvom školstva a rieši aj praktické opatrenia, vrátane financovania škôlok.

Opozičnej poslankyni Veronike Remišovej sa to však nepáči. "Nebudú to môcť pripomienkovať ani obce, ani mestá, ani rodičia či učitelia."

Pri osadách škôlky nie sú

Kritická voči novele aj analytička projektu To dá rozum Miroslava Hapalová. Poukazuje na to, že hoci novela má pomôcť najmä chudobným deťom, 18- percent lokalít s rómskymi obyvateľmi škôlku nemá vôbec.

Ministerka školstva Martina Lubyová hovorí, že podobne ako pri základných školách, aj tu môžu spojiť školské obvody. To znamená, že deti z lokalít bez škôlky, budú dochádzať do vedľajšej obce.

Zvýšenie počtu škôlkarov bude znamenať aj to, že škôlky budú potrebovať naviac 740 učiteľov. Štát to v prvom roku bude stáť 15 miliónov eur. Podľa Lubyovej čiastočne pomôžu eurofondy.

Šéf školského výboru Petrák hovorí, že ak bude pripomienok veľa, dokážu termín novely ešte posunúť.

Odborníci poukazujú na ďalšiu vec, ktorú novela nezohľadnila- domáce vzdelávanie. Podľa Saskie Repčíkovej z Asociácie súkromných škôlok a školských zariadení sa doma vzdeláva 7,5- percenta detí. Nie je jasné ani to, ako dopadnú cirkevné a súkromné škôlky.

Lubyová odkazuje, že v odôvodnených prípadoch bude umožnené aj individuálne a domáce vzdelávanie.

Reportáž do Televíznych novín pripravila Andrea Šprochová:


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti