Uber sa po roku vracia do Bratislavy

Správu budeme aktualizovať.

Platforma Uber poskytuje od štvrtka plne licencovanú službu v Bratislave. Uviedol to jej generálny manažér pre strednú a východnú Európu Ash Kebriti.

Načasovanie jej návratu súvisí s tým, že chce poskytnúť možnosť prepravy počas nadchádzajúceho svetového šampionátu v ľadovom hokeji. Časť zápasov odohrajú hokejisti aj v hlavnom meste.

Príchod platformy po vyše roku umožnila novela zákona o cestnej doprave, ktorá podľa Kebritiho upravuje aj nové možnosti mobility s použitím aplikácií a vytvárajú sa tak lepšie príležitosti pre vodičov-podnikateľov. „Legislatíva na Slovensku je digitálne veľmi pokroková," ocenil Kebriti. „Zákazník môže cez mobilnú aplikáciu ohodnotiť kvalitu služby aj dať podnety na jej zlepšenie," priblížil.


Generálny manažér uviedol, že nové vedenie platformy zmenilo štýl podnikania, kladie dôraz na dlhodobú spoluprácu so samosprávami v oblasti mobility obyvateľstva. Slovenský trh má podľa neho veľký potenciál, platforma uvažuje aj o službe doručovania a poskytovania elektrobicyklov. V budúcnosti sa chce etablovať ako multimodálna platforma.

Ceny prepravy ponechala na pôvodnej úrovni, sú podľa nej konkurencieschopné. Môžu ju podľa Kebritiho používať fyzická osoba-podnikateľ aj právnická osoba po splnení náležitostí. V súvislosti s plnením daňových povinností povedal, že tieto subjekty musia byť zaregistrované na platenie dane.

Platforma má pre partnerských vodičov klientske centrum. Snaží sa im pomôcť, aby získanie licencie netrvalo viac ako niekoľko týždňov, a podľa generálneho manažéra je zo strany vodičov veľký záujem.

Návrat po zrušení

Uber musel koncom marca minulého roka ukončiť svoju činnosť. Rozhodol o tom v polovici februára 2018 Okresný súd Bratislava I v konaní o návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia.

Alternatívny prepravca za viac ako dva roky pôsobenia na slovenskom trhu mal zaregistrovaných vyše 100-tisíc používateľov. Už od jeho príchodu proti nemu viackrát protestovali bratislavskí taxikári. Uber podľa nich ignoroval slovenskú legislatívu.

Vďaka podpriemerným cenám vraj deformoval podnikateľské prostredie a v konkurenčnom boji získaval nenáležitú výhodu. Taxikári dlhodobo deklarovali, že im nešlo o zrušenie takýchto mobilných aplikácií, ale skôr o zrovnoprávnenie podnikateľských podmienok a jednotné dodržiavanie zákona.


BRATISLAVA/mm, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Uber

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.