Muž, obvinený z vraždy exprimátora Hurbanova, sa sťažuje na zaujatosť sudcov

Vladimír Mosnár.
Zdroj: TV Markíza

Vladimír Mosnár má okrem tohto zločinu na krku obžalobu za ublíženie na zdraví v štádiu pokusu.

Petržalčana Vladimíra Mosnára zadržali ešte 23. januára 2019 policajti protizločineckej jednotky NAKA v súvislosti s majetkovou trestnou činnosťou. Obvinili ho z krádeže. O pár hodín neskôr mu dali do ruky uznesenie o vznesení obvinenia z úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Ani tu sa ale výpočet toho, čo mu pripisujú, nekončí. Na okresnom súde v Bratislave si minulý rok vypočul rozsudok za ublíženie na zdraví v štádiu pokusu. Ten ale nie je právoplatný.

„Okresný súd Bratislava I odsúdil obžalovaného na trest odňatia slobody vo výmere 4 roky. Obžalovaného pre výkon trestu odňatia slobody zaradil do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia," povedal pre TV Markíza hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak. Vladimír Mosnár sa voči tomuto rozhodnutiu odvolal a preto vo štvrtok (25.4.) rozhodoval krajský súd.


Namiesto definitívy však prišiel zvrat. Mosnár totiž predsedovi senátu odovzdal obálku, v ktorej boli dva listy. Prvý napísal práve Mosnár s tým, že podáva námietku zaujatosti na všetkých sudcov krajského súdu v Bratislave. Žiada, aby jeho prípad posudzoval iný súd, v inom krajskom meste - konkrétne v Trenčíne.

Odvoláva sa pritom na zistenia jeho kamaráta, ktorý sa mal dozvedieť o údajnom dohováraní sa predsedu senátu s prokurátorom na treste pre Mosnára. V liste poukazuje aj na to, že sudcovia z KS v Bratislave a krajskí prokurátori majú podľa neho medzi sebou nadštandardné vzťahy a existujú medzi nimi rodinné prepojenia.

Druhý list v obálke bol od spomínaného kamaráta, ktorý sa podpísal ako Abagan. Práve on ho na údajnú komunikáciu medzi predsedom senátu a prokurátorom upozornil. V pojednávacej miestnosti ho čítal nahlas práve predseda senátu. Okrem iného sa v ňom píše: „Bol som na káve s tým naším prokurátorkom Mgr. Sýkorom a tento ma informoval, aby si si dával pozor, lebo počul, ako sa na chodbe krajského súdu rozpráva sudca Kubík s akýmsi prokurátorom z Krajskej prokuratúry v Bratislave a tento prokurátor rozprával tomuto sudcovi, aby ťa odpálkoval, lebo si kriminálny živel."

Advokátka Vladimíra Mosnára, Júlia Vestenická, pre TV Markíza potvrdila, že toto nemá byť jediný dôkaz. Listov je vraj viacero. O tejto námietke zaujatosti bude musieť rozhodnúť Najvyšší súd. Dovtedy ten krajský konať nemôže.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme NR

Dôležité udalosti