Štát pripravuje kotlíkovú dotáciu: Ľudia môžu žiadať o tisíce eur na nový kotol

Niektorí ľudia sú však skeptický a nemyslia si, že pomôže.

Štát pripravuje takzvanú kotlíkovú dotáciu. O tisíce eur budú môcť žiadať ľudia, ktorí stále vykurujú drevom a uhlím. Cieľom je vymeniť na Slovensku čo najviac neekologických kotlov za moderné plynové. Rezort životného prostredia chce takto bojovať proti smogu, ktorý pravidelne ohrozuje najmä chudobnejšie regióny.

Pravidelne počas zimy napríklad trpia obyvatelia mesta Jelšava. Meteorológovia tu pravidelne varujú pred smogovou situáciou.

Aj keď sa vedú polemiky, či je za znečisteným ovzduším miestny magnezitový závod, príčinou sú však nepochybne aj kotly na tuhé palivo, ľudia totiž často vykurujú tým, čo im príde pod ruku.

Drevom si v dome Kúri aj pán Kristián z Jelšavy. Hlavným dôvodom, prečo ľudia v tejto oblasti siahajú po tuhom palive, sú podľa neho jednoznačne peniaze.

„Tu je hladová dolina, väčšina tu robí za minimálne mzdy, kúrenie na plyn je drahé," vysvetľuje Kristián.

Práve v takýchto prípadoch chce štát podať pomocnú ruku. Vláda tento týždeň schvália zmenu v operačnom programe tak, aby milióny z eurofondov mohli presmerovať na kotlíkovú dotáciu, a poskytnúť tak ľuďom peniaze na výmenu kotlov za ekologickejšie.

„Na jednu domácnosť to bude štyri až päťtisíc eur, dokopy to bude asi 32 miliónov," spresnil minister životného prostredia László Szolymos (Most-Híd).

Podľa odhadov ministerstva životného prostredia vykuruje tuhým palivom stále viac ako stotisíc domácností. Dotácie chcú smerovať najmä do regiónov, kde je situácia najakútnejšia. Podľa ministra by mali pokryť 20-30 percent kotlov.

Výzvu na kotlíkovú dotáciu plánuje rezort vyhlásiť na jeseň. Podrobnosti ale zatiaľ známe nie sú, pán Kristián sa obáva toho, že ak budú musieť ľudia doplácať niečo aj z vlastného vrecka, nebudú mať o ňu záujem.

„Aj keď tú dotáciu dajú, aj tak to bude drahé. Navyše, aj to kúrenie plynom je drahé. Keď budem mať päť či šesť gamatiek, koľko budem platiť za to? Nič sa tým nevyrieši," myslí si Kristián.

Téme sa venoval René Medzihradský: 


BRATISLAVA,JELŠAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kúrenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.