Stovky detí v Žiline majú na krku exekúciu, pretože ich rodičia neplatili za smeti

Ombudsmanka preto vyzvala ministra financií, aby zákon spresnil a deti už viac neboli pod hrozbou exekúcie.

Takmer tristo detí má už dnes na krku exekúciu. A to kvôli tomu, že ich rodičia neplatili za smeti. Dlžoby vraj môžu padnúť aj na ďalších neplnoletých. Ombudsmanka to považuje za protiprávne a vyzýva ministra financií, aby konal.

Ak hovoríme o dlžníkoch, asi málokomu napadne, že nimi môžu byť aj maloletí. Prípad v Žiline ukázal, že je to možné. Každá domácnosť musí platiť za odvoz smetí. Niektorí rodičia ale neplatili, zo svojich detí tak automaticky spravili dlžníkov.

V Žiline aktuálne evidujú 297 poplatníkov mladších ako 18 rokov, ktorí sú postúpení do exekúcie.

Deti v Žiline preto nemohli využívať bezplatnú mestskú dopravu a nevedeli sa dostať do vzdialených škôl. Väčším problémom ale je, že ich dlh sa môže do osemnástich narodenín vyšplhať na stovky eur a do dospelosti vstúpia s exekútorom na krku. Podľa mesta je zákon nastavený správne, no exekútori si ho zle vykladajú.

„Exekúcie vykonávajú pre nás ako mesto externí exekútori, ktorým my dodávame podklady, tzv. výkazy daňových nedoplatkov. V týchto výkazoch je ako daňovník uvedená aj maloletá osoba, samozrejme spolu s informáciou o rodičoch, resp. zákonnom zástupcovi. Ďalej je to už na exekútorovi, ako pri výkone exekúcie postupuje," vysvetlila Barbora Zigová, hovorkyňa mesta Žilina.

Do podobnej situácie sa mohli dostať aj deti v iných mestách. Ombudsmanka preto už minulý rok podala podnet na ústavný súd, aby sa na zákon o poplatkoch za smeti pozrel.

„Po stránke obsahovej ÚS uviedol, že príslušnú normu je potrebné interpretovať tak, že deti nemajú byť subjektami v exekúcii a dlžoby sa majú vymáhať od ich zákonných zástupcov," tvrdí Mária Patakyová, verejná ochrankyňa práv.

Ombudsmanka preto vyzvala ministra financií, aby zákon spresnil a deti už viac neboli pod hrozbou exekúcie. Ministerstvo prisľúbilo, že sa bude vecou zaoberať, no myslia si, že výklad zákona je už teraz jasný.

Verejná ochrankyňa práv si teraz počká na vyjadrenie ministerstva. Zatiaľ bude sama informovať mestá a obce o tom, aby do vymáhania dlhov nezaťahovali deti. Podľa nej v súčasnom stave nie je vylúčené, že deťom naďalej hrozia exekúcie.NITRA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ombudsmanka

Dôležité udalosti