V Dolnom Kubíne zrejme našli riešenie, ako sa vysporiadať s vrakmi áut blokujúcich parkoviská

Odstraňovať škaredé a najmä ekologicky nebezpečné vraky z ulíc sa dá pomocou zákona o odpadoch už od roku 2015.

Väčšinou majú 15 a viac rokov, vyrabujú ich zlodeji a stanú sa škaredou vizitkou. Vraky áut na našich sídliskách zbytočne zaberajú parkoviská. Ak nekoná majiteľ, odstránenie je zložité a môže trvať aj roky. V Dolnom Kubíne zdá sa našli spôsob, ako by to išlo rýchlejšie.

Metropolu dolnej Oravy momentálne špatí viac ako desať áut, ktoré sa na prvý pohľad dajú nazvať vrakmi. Okrem toho, že zaberajú parkovacie miesta, môžu podľa mestskej polície znečisťovať životné prostredie únikom prevádzkových kvapalín.

Ak vozidlo viditeľne ohrozuje alebo poškodzuje životné prostredie, tak sa držiteľ dopúšťa priestupku.

Majiteľ ho musí odstrániť aj v prípade, ak narúša estetický vzhľad obce. Píše sa o tom v zákone o odpadoch a ten chcú v Kubíne striktne aplikovať.

„Bolo potrebné vypátrať majiteľov vozidiel, doručili sme im oznámenia, v ktorých sme ich vyzvali, aby svoje vozidlá odstránili, plynula dvojmesačná lehota," opísal postup mesta primátor Ján Prílepok.

Keď v lehote nezareagujú, samospráva alebo správca cesty môže volať odťahovku, ktorá vozdilo následne odtiahne na vyhradené parkovisko.

Tam ešte mesiac čakajú, či sa majiteľ predsa len neprihlási. Po uplynutí tejto lehoty začne okresný úrad konanie o tom, či vlastníctvo k vozidlu nadobudne štát.

Odstraňovať škaredé a najmä ekologicky nebezpečné vraky z ulíc sa dá pomocou zákona o odpadoch už od roku 2015. No samosprávy sú stále opatrné a takéto autá miznú len veľmi pomaly.

Samospráva nemá inú možnosť, iba to riešiť takýmto spôsobom a to aj za cenu, že majiteľ auta aj tak na konci dňa bude musieť uhradiť všetky náklady.

To znamená náklady na odťah, parkovanie a prípadne aj likvidáciu vozidla. A navyše, za znehodnocovanie prostredia obce, mu hrozí aj pokuta.

Pri fyzickej osobe je to do výšky 1500 eur a pri právnickej osobe až do 50-tisíc eur.

Aj keď z Dolného Kubína samospráva odstránila zatiaľ iba dva vraky, niekoľko ďalších zmizlo, keď sa ľudia dozvedeli, že sa okolo nich začalo niečo diať.


DOLNÝ KUBÍN/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme ZA

Dôležité udalosti