Nad repkou olejnou sa zmráka. Všadeprítomná žltá farba našich polí sa môže stať minulosťou

Európska únia ide novou cestou. A tak zatiaľ čo ľudia vidia repku všade, poľnohospodári sa o ňu boja.

Je začiatok mája a repka olejná je v plnom kvete. Kam sa pozrieme, vidno rozsiahle žlté lány tejto plodiny. Vyzerá to, že je jej z roka na rok viac.

Je to tým, že jej pestrá farba priťahuje naše oko? Alebo sa pestovanie tejto olejniny na Slovensku stále rozmáha?

Pred a po revolúcii sa repka olejná pestovala na zhruba 40-tisícoch hektárov. Dnes je to 150-tisíc. Ak sa ale pozrieme na posledných desať rokov, štatistika ukazuje, že výmera sa nezvyšovala.

„My ju pestujeme preto, lebo trh si to žiada, stále má odbyt, s cenou trošku bývajú problémy ale je to žiadaná plodina, navyše my veľmi oceňujeme, že je to veľmi dobrá predplodina," vysvetlil Ladislav Janáček, agronóm Družstva v Jablonici.

Vyrába sa z nej napríklad olej, na ktorom vyprážame, ale aj tzv biopalivá, ktoré sa pridávajú do pohonných látok. Donedávna to bol podľa únie jeden zo spôsobov, ako znížiť závislosť od ropy. A tak sa z repky olejnej stal obrovský biznis a krajina pomaly žltla a žltla. Minulý rok ale Brusel zmenil názor.

Aj keď to tak na Záhorí nevyzerá, mnohé slovenské i české médiá píšu, že sa nad repkou zmráka. Európska únia ide novou cestou. A tak zatiaľ čo ľudia vidia repku všade, poľnohospodári sa o ňu boja.

Pri spaľovaní biopalív sa totiž produkuje veľké množstvo oxidu uhličitého a repka sa tak dostala do slepej uličky. Nahradiť ju chcú výrobou biopalív z tzv. druhej generácie, napríklad z morských rias alebo z odpadu.

Podľa ekológa Petra Brunovského však v prvom rade ide o biznis. „Pre mňa je to taká, povedal by som nafúknutá bublina, jedná sa o biznis firiem. Chcú vo svete, alebo aj na Slovensku pretlačiť nejakú zmenu, ale ja si myslím, že v súčasnosti nemáme nič efektívnejšieho ako je práve repka," myslí si ekológ.

Zatiaľ čo poľnohospodárov takýto scenár asi nepoteší, včelári či poľovníci si vydýchnu. Repka totiž ročne otrávila množstvo srnčej zveri.

Táto rastlina im chutí a ak jej je hojne, látky, ktoré obsahuje im dokážu zničiť pečeň, pľúca I nervovú sústavu.

Ak vám v týchto týždňoch pred auto vpochoduje dezorientované, malátne zviera, môže ísť o lesnú zver, ktorá mala v repke olejnej výdatnú večeru.SENEC/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Repka olejná

Dôležité udalosti