Firmy už rok musia zverejňovať platy v inzerátoch: Pozrite sa, čo toto opatrenie spôsobilo

Zamestnávateľ vám nemôže ponúknuť nižší plat ako ten, ktorý inzeroval, inak mu hrozí mastná pokuta.

Zamestnávatelia už rok povinne zverejňujú platy v inzerátoch, ale stále každý po svojom. Pritom často uvádzajú tú najnižšiu možnú mzdu, akú môžete dostať.

Napriek tomu to rozohralo konkurenčný boj medzi firmami a zmenilo platovú politiku. Od mája minulého roka musia zamestnávatelia povinne zverejňovať v každom pracovnom inzeráte výšku ponúkaného platu. Ukázalo sa, že ponúk bez platov je minimum.

„Je to dobré opatrenie, ktoré sme prijali, i keď v niektorých prípadoch aj moji kolegovia z odboru kontroly riešili problematiku, ktorá sa toho dotýka s tým, že viacerí očakávali, že dostanú možno úplne komplexnejšiu odpoveď, ale my sme jasne zadefinovali, čo musí byť v tých inzerátoch," povedal minister práce Ján Richter.

Firmy sa už v prvých mesiacoch sťažovali, že nevedia akú mzdu majú uvádzať a tak nejako to vyzerá aj po roku. Porovnať si ponuky v rámci jednej profesie stále nie je ľahké.

Najčastejšie vidíme, že zamestnávatelia uverejňujú nejaké to mzdové rozmedzie. Tam vidíme, že je to nad 50 % prípadov. Často sa však stretávame aj s tým, že niektorí zamestnávatelia napíšu jedno číslo a už slovom napíšu, že ide aj o odmeny. Niektorí zamestnávatelia uvádzajú napríklad mzdy v maďarských forintoch alebo v librách a už sme sa stretli aj s tým, že uvádzali platy ročné a nie mesačné," priblížila hovorkyňa pracovného portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Pokračovala, že, napríklad od mája do augusta bola priemerná ponúkaná mzda v pracovných inzerátoch 1044 eur, keď sa pozrieme na to, koľko bola ponúkaná od januára do apríla 2019, tak už je to nad 1100 eur.

Ponúkaný plat by mal byť pre vás iba štartovacou čiarou. Sami zamestnávatelia priznávajú, že ponúkané platy kopírujú zárobky juniorov. Zamestnávateľ vám nemôže ponúknuť nižší plat ako ten, ktorý inzeroval, inak mu hrozí mastná pokuta. 

Téme sa venovala reportérka Andrea Mačošková


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Platy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.