Zásadná zmena v očkovacom kalendári. Deti proti osýpkam budeme očkovať skôr

Druhú dávku takzvanej MMR vakcíny by deti mohli dostávať už o 5 rokov skôr ako teraz.

Rodičia pozor. Deti proti osýpkam budeme možno očkovať skôr. Podľa našich informácií by sa mohol zmeniť očkovací kalendár. Druhú dávku takzvanej MMR vakcíny by deti mohli dostávať už o 5 rokov skôr ako teraz. Podľa pediatričky ide o zásadnú zmenu.

MMR vakcína má deti chrániť pred mumpsom, ružienkou a obávanými osýpkami. Prvýkrát ňou deti očkujú medzi 15. a 18. mesiacom. Ďalšiu dávku potom dostávajú ako 11-ročné. A práve toto by sa mohlo zmeniť. Návrh sa zrodil na zasadnutí imunizačnej komisie.

Návrh prichádza po tom, čo Slovákom vo veľkom skontrolovali imunitu. Z krvných testov vyplynulo, že deťom po prvej dávke očkovania časom klesajú protilátky. Napríklad trojroční sú chránení na 93% - osemročný už ale iba na 83.

„Odporúčania by boli aj reakciou na aktuálnu epidemiologickú situáciu osýpok kde veľká časť detskej populácie ochorela na osýpky a zároveň by to bola aj reakcia na epidemiologickú situáciu v Európe, kde je veľká pravdepodobnosť, že osýpky sa budú v Európe šíriť aj naďalej," vysvetlila Dáša Račková, hovorkyňa ÚVZSR.

Návrh podľa hlavnej odborníčky MZSR Eleny Prokopovej môže súvisieť aj so zmenou zákonov. Škôlky by totiž v budúcnosti nemali prijímať neočkované deti. Opatrenie sa však nebude týkať predškolákov a tak sa očkované a neočkované deti môžu aj tak pomiešať ešte predtým ako nastúpia do školy. Práve preto sa musí uvažovať o zmene očkovacieho kalendára.

Posledné slovo ale bude mať až ministerka Andrea Kalavská, hlavný hygienik sa o zmene očkovacieho kalendára musí dohodnúť s MZSR.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.