Hodnota najlacnejších gastrolístkov sa od leta zvýši. Tu zistíte o koľko

vlci_tvnoviny.1.mp4
Zdroj: TV Markíza

Hore pôjdu aj diéty, ktoré dostávajú zamestnanci za pracovné cesty.

Zamestnanci dostanú na obedy viac. Cena najlacnejších stravných lístkov sa bude od leta znova zvyšovať. Hore pôjdu aj diéty, ktoré dostávajú zamestnanci za pracovné cesty.

Podľa Zákonníka práce by mal zamestnávateľ svojim zamestnancom zabezpečiť stravu vo vlastnej jedálni. Vo väčšine prípadov to však firmy riešia tak, že zamestnancom poskytnú stravné lístky, najnovšie aj gastrokarty. Teraz budú musieť firmy na stravné prispievať viac.

„Vplyvom medziročného nárastu cien jedál a nápojov o viac ako 5 %, v tomto prípade môžeme konštatovať, že pre 724-tisíc zamestnancov na Slovensku sa už k prvému júlu zvýši základná suma stravného z 3,60 na 3,83 eur," uviedol Michal Stuška, hovorca rezortu práce.

Firma je pritom povinná vám uhradiť aspoň 55 percent z ceny hlavného jedla. Zvyšok si už musíte väčšinou doplatiť sami zo svojej mzdy.

Nárok vzniká po odpracovaní štyroch hodín na pracovnú zmenu. Nárok oficiálne nevzniká počas dovolenky, práceneschopnosti, ale toto závisí od toho, ako to má zamestnanec dohodnuté, či už v kolektívnej zmluve alebo inou formou, lebo aj v takomto prípade môže zamestnávateľ poskytnúť stravovanie.

Po novom sa bude zvyšovať aj suma, ktorú musí zamestnanec dostať na jedlo, ak ide na služobnú cestu. V tomto prípade dostanete diéty podľa toho, ako dlho ste boli odcestovaný. Napríklad ak ste na služobnej ceste od 5 do 12 hodín, na stravné dostanete po novom 5 eur 10 centov, čo je zároveň maximálna suma stravného.

Výhodou je, že ak ste živnostník, každý jeden odpracovaný deň si môžete dať do nákladov a takto ušetriť stovky eur.

„Fyzické osoby, podnikatelia, si môžu dať do daňových výdavkov stravovanie za každý deň, kedy pracovali a neboli na pracovnej ceste, a to až do výšky maximálnej sumy stravného. Ale mali by mať doklad o zakúpení stravného lístka alebo o zakúpení teplého jedla," vysvetlil daňový poradca Radovan Ihnát.

Vyššie stravné musí ešte definitívne schváliť vláda. Naposledy sa suma stravného zvyšovala od júna minulého roka.


 
BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Stravné lístky

Dôležité udalosti