V okolí Handlovej vyčíňa vlk samotár, roztrhal už deväť oviec

MEDVED_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Za škody na zvieratách, ktoré spôsobili chránené živočíchy, zodpovedá štát.

Po dlhých rokoch vrátil na handlovské pasienky chov oviec a teraz o ne postupne prichádza. Bačovi tam vlk roztrhal už 9 oviec.

Muž zvykne spávať pod stromom neďaleko oviec. V noci ho zobudil hluk, stádo niečo vyplašilo. Ráno na lúke našiel prvú roztrhanú ovcu. Neďaleko v lesíku ležali ďalšie tri. Bača si myslí, že to nebola svorka ale jedinec.

Rakúsky majiteľ družstva, ktorý na handlovské lúky vrátil ovce, tak spoznáva slovenskú divokú prírodu. Poľovník však vysvetľuje, prečo si vlk vyberá práve ovce. Je to vraj podobné, ako keď my ideme napríklad do špajze.

„Všade hovoríme že raticová zver (srnčia, jelenia, muflóny, daniele) je premnožená. Napriek tomu aj medveď aj vlčia svorka zaútočí radšej na hospodárske zvieratá, ktoré sú ľahšie dostihnuteľné," vysvetlil poľovník Ján Lach.

Za škody na zvieratách, ktoré spôsobili chránené živočíchy, ale zodpovedá štát. Vzniknutú škodu však treba do piatich dní oznámiť na príslušný okresný úrad a práve na okresnom úrade si treba aj uplatniť náhradu škody.

Bača tvrdí že vlk sa určite vráti, no strach nemá.

 

HANDLOVÁ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme TN

Dôležité udalosti