Radiča oslobodili za obchodovanie so zbraňami

Monika Drgáňová
Zdroj: TV Markíza

Rozsudok nie je právoplatný.

Jozefa Radiča oslobodili spod obžaloby pre obchodovanie so zbraňami. Na začiatku pojednávania na pezinskom okresnom súde odmietol dohodu o vine a treste.

Rozsudok však nie je právoplatný, prokurátor si nechal čas na rozhodnutie, či podá odvolanie.

Radič, obvinený z vraždy právnika Ernesta Valka, čelil obžalobe za to, že mal pár rokov po vražde predať poškodený granát komplicovi Jaroslavovi Klinkovi. Ten ho mohol po odistení usmrtiť. Radiča za tento skutok už vo februári odsúdili trestným rozkazom. Proti rozhodnutiu však podal odpor, a tak sa vo veci začalo riadne súdne pojednávanie.

Radič pred sudcom vyhlásil, že sa cíti byť nevinný. „Nikdy som Klinkovi žiadne zbrane nepredal. Obžaloba je od prvého do posledného bodu klamstvom. Klinka je kajúcnik, ktorý si chce svojou výpoveďou zabezpečiť benefity," povedal Jozef Radič.

Povedal, že s Klinkom sa pozná asi 18 až 20 rokov a zoznámili sa v posilňovni. „Neboli sme nejakí kamaráti. Pokiaľ Klinka udáva, že na začiatku nášho vzťahu predal zbraň, je to čisté klamstvo", zdôraznil pred senátom.

Na pojednávanie priviedli aj spomínaného Jaroslava Klinku. "Kúpil som od neho ČZ, kaliber 7,65 mm. Neskôr som od neho kúpil aj samopal Škorpión, ktorý som potom odniesol do bytu a použil pri páchaní trestnej činnosti. Dostal som od neho aj granát. Boli to tri mesiace po tom, čo Jozef Radič usmrtil poškodeného (Antona Hupku), ktorého som neskôr pomáhal zakopať," povedal Klinka.

Klinka povedal, že po Valkovej vražde sa s Radičom stretával iba na verejnosti. „Mal som malé deti a mal som obavy, aby ma nechal žiť s tým, čo viem. K zakopaniu tela môžem uviesť len toľko, že Radič mi vtedy zavolal, že potrebuje pomoc, ale nič nešpecifikoval," dodal Klinka.

"V tejto veci boli len dve skupiny dôkazov, výpoveď svedka a výpoveď obvineného. Žiadny iný priamy alebo nepriamy dôkaz," vyhlásil Radičov advokát Igor Cibula.

Policajti zo spomínaných zbraní a granátu neodobrali DNA, ani odtlačky prstov či pachové stopy.

Predseda senátu: "Tento senát nemá dôkaznú istotu, že to bol práve pán obžalovaný, ktorý by predal uvedené zbrane pánovi svedkovi Klinkovi. Preto nezostalo nič iné len oslobodiť," uviedol predseda senátu.


PEZINOK/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ernest valko

Dôležité udalosti