Strácame libido? Výsledky rozsiahlej štúdie ukazujú, ako ľuďom klesá chuť na sex

Ilustračná snímka.
Zdroj: Hugo Felix/shutterstock.com

Môžu za to aj moderné technológie. Páry sa venujú viac telefónom ako sami sebe.

Prichádzame o libido? Britskí vedci zistili, že s pokročilou dobou a modernou technológiou sa u ľudí postupne začína strácať chuť na sex. V dnešnej dobe nemá pohlavný styk raz týždenne ani polovica z nich. Výrazný pokles v týchto aktivitách začal po roku 2001. Úplne najhoršie sú na tom rodičia v strednom veku, cituje výsledky rozsiahlej štúdie portál Dailymail.

Podľa vedcov je dôvodov viacero. Jedným z nich sú aj digitálne technológie. Dvojice sa viac venujú internetu a telefónom ako sami sebe. Celkovo však vedci vinia „rýchlosť moderného života", v ktorom dvojice v strednom veku balansujú medzi starostlivosťou o deti a kariérou. Práve u tejto skupiny zaznamenali medzi rokmi 2001 a 2012 najväčší pokles sexuálnej aktivity. Boli to prevažne ľudia nad 25 rokov, ktorí žijú buď v manželstve alebo dlhodobo v jednej domácnosti.

„Dnešní muži a ženy si zakladajú rodiny vo vyššom veku ako predošlé generácie a neustále sa snažia skĺbiť kariéru so starostlivosťou o vlastné deti, ale aj vlastných rodičov, ktorí už sú v pokročilom veku," vysvetľuje autor štúdie profesor Kaye Wellings.

Ďalším dôvodom je postupné zrovnoprávňovanie pohlaví, ktoré sa výrazne dotýka aj sexuálne sféry života. „Ženy sa cítia menej povinné vyhovieť partnerovým sexuálnym potrebám, s ktorými sa samé nestotožňujú," cituje štúdiu britský denník.

Výskum mapoval sexuálny život Britov prostredníctvom dotazníkov, ktoré vyplnili v rokoch 1991,2001 a 2012. Realizovala ho London School of Hygiene and Tropical Medicine na vzorke 34-tisíc mužov a žien vo veku 16 až 44 rokov. Výsledky uverejnili v British Medical Journal.

Viac sexu by chceli všetci. Kým pri ženách je to asi polovica, u mužov až dve tretiny. Pred jeho nedostatkom varujú aj odborníci. Pravidelný sexuálny život je totiž podľa nich kľúčom k zdravému a spokojnému životu.

V roku 2012 nemal pohlavný styk za posledný mesiac každý tretí človek, kým v roku 2001 iba menej ako každý štvrtý.

Čo sa týka frekvencie, tak ako ľudia vo veku 35 až 44 rokov zvykli mávať sex štyrikrát do mesiaca. Toto číslo kleslo u žien na dvakrát a mužov trikrát za mesiac. Frekvenciu znížili aj nadpriemerne aktívne páry. Sex viac ako desaťkrát za posledný mesiac malo v roku 2012 o polovicu menej dvojíc ako v roku 2001.

Existuje však jedna skupina, ktorej sexuálny apetít narástol. Sú ňou muži vo veku 16 až 24 rokov. Všetci ostatní majú pohlavného styku menej ako v minulosti. A hoc do tejto skupiny patria aj nezadaní a menej zarábajúci ľudia, stále sú na tom výrazne lepšie ako ostatní.

LONDÝN/tvnoviny.sk, ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.