SaS a OĽaNO posielajú zákon o letákoch s potravinami na ústavný súd

Stopa yetiho.
Zdroj: reprofoto TV Markíza

Zákon o neprimeraných podmienkach nielenže podľa Kiššovej poškodzuje spotrebiteľov, ale aj podnikateľov (obchodníkov).

Opozičné strany SaS a OĽaNO sa vo štvrtok (9. 5.) so zákonom o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami obracajú na ÚS. Oznámili to na brífingu poslanci  Radoslav Pavelka, Jana Kiššová (obaja SaS) a Eduard Heger (OĽaNO). Na podanie návrhu na majú podľa Kiššovej dostatok poslaneckých podpisov.

Zákon o neprimeraných podmienkach nielenže podľa Kiššovej poškodzuje spotrebiteľov, ale aj podnikateľov (obchodníkov) a je protiústavný. "Je to absurdný zákon, je to doslova výplod ekonomického nacionalizmu, ktorý by v civilizovanej Európe nemal mať dnes miesto," vyhlásila Kiššová. Koalícia pri presadzovaní zákona podľa nej nebrala do úvahy ani výhrady opozície, ani odbornej verejnosti, ani prezidenta.

Podľa Pavelku je jedným z problémov zákona povinný 50-percentný podiel slovenských potravín v letákoch, čo diskriminuje predovšetkým zahraničné spoločnosti. Ďalším významným problémom zákona, ktorý opozícia namieta v návrhu na ÚS SR, je podľa neho nemožnosť odkladu pokuty obchodnému reťazcu po vydaní prvostupňového rozhodnutia o pokute. "Veľkým problémom je aj tzv. generálna klauzula v zákone," podčiarkol Pavelka.

"SaS a OĽaNO jasne preukázali, že v Európskom parlamente, ale dokonca ani v tom slovenskom nepresadzujú záujmy slovenských spotrebiteľov, poľnohospodárov a potravinárov. Presadzujú dovoz zahraničných potravín a vývoz zisku zo Slovenska a výstavbu ďalších obchodov v krajine. Z vyjadrení poslancov týchto strán je zrejmé, že nehovorili so slovenskými poľnohospodármi a potravinármi, ktorí tento zákon jednoznačne privítali. Naopak, preferujú podľa vlastných slov dovoz francúzskych vín a belgických čokolád pred slovenskými výrobkami," reagoval na brífing hovorca rezortu pôdohospodárstva Vladimír Machalík.

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami poslanci parlamentu opätovne schválili 28. marca. Prelomili tak veto prezidenta Andreja Kisku, ktorý vrátil zákon na prerokovanie do parlamentu s pripomienkami.

Zákon zavádza aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné. Návrh podľa rezortu reaguje na skúsenosti získané z aplikácie v súčasnosti platného zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, a to tak na strane orgánov štátnej správy, ako aj na strane dodávateľov potravín a odberateľov potravín.

Zdroj: Davizro Photography/shutterstock.com

"Vzhľadom na skúsenosti z aplikačnej praxe prišlo k precizovaniu aktuálnych ustanovení upravujúcich neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny," vysvetlil agrorezort.

Ide podľa neho o reakciu na rozhodovanie príslušných orgánov štátnej správy o opravných prostriedkoch, mimoriadnych opravných prostriedkoch a súdov pri uložených sankciách. Vzhľadom na uplatňovanie nových typov konaní, ktoré vykazujú znaky neprimeranej podmienky, bolo tiež podľa predkladateľa nevyhnutné zapracovať nové ustanovenia, ktoré ich upravujú.

Zákon zároveň obsahuje ustanovenie o povinnosti uvádzať v reklamných materiáloch aspoň 50 % slovenských výrobkov. V rámci pozmeňujúceho návrhu poslankyne za SNS Evy Antošovej sa majú tiež posunúť termíny v prechodných ustanoveniach.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti